İmralı Sürecinin gerçek yüzü “60 milyar dolarlık pazarlık”

Uyan; Türkiye Cumhuriyeti’nin her yurttaşı,
Uyan; İstanbul rezidans inşaatlarında ölmekte olan kürt kökenli emekçi,
Uyan; Kasro kanco aşiretini köylerininde sömürülen yoksül kürt köylüsü,
Uyan; bir torba kömür 50 pakete makarnaya oynu satan kent varoşlarının yoksulu,
Uyan; kendini akil sanan, varlığını bu düzene kullandıran akılsız aydın müsvettesi..

Uyanın ki kirli pazarlığı gör; Sen hergün yoksullaşırken onlar nasıl varsıllaşmakta;
Ozanın ünlediği gibi;
“Kör olasın demiyorum,kör olma da gör beni” (1)

Recep Te ile ABDullah Öcalan arasındaki pazarlığın, yani çakma imralı Sürecinin gerçek yüzü aşağıda.
Kelimesi kelimesine olduğu gibi:
haber link : http://www.haberturk.com/gundem/haber/814864-60-milyar-dolarlik-engel

814864_detay
60 milyar dolarlık engel
Yeni sürecin yeni gündemi

MASAK ve devletin ilgili birimleri, İmralı sürecindeki “silah bıraktırma” hedefinin en önemli ayaklarından biri olan, PKK’nın 50-60 milyar dolarlık para kaynağının nasıl tasfiye edileceği konusunu masaya yatırdı. Örgütün tepe yönetiminde en büyük direncin, bu tasfiye konusunda yaşanacağı belirtiliyor

Bülent AYDEMİR/ANKARA_HaberTÜRK

İMRALI süreci kapsamında Ankara’daki son toplantılarda PKK’nın finans bağlantıları ve ticari ilişkileri de mercek altına alındı. Örgütün Türkiye-Kuzey IrakAvrupa üçgeninde ve hatta ABD’de bağlantılı olduğu şirketler aracılığıyla kontrol ettiği 50-60 milyar dolarlık para kaynağının nasıl tasfiye edileceği masaya yatırıldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) başta olmak üzere devletin ilgili tüm birimleri titiz bir çalışma yürütüyor. PKK tasfiye olursa bu paranın nereye gideceği ve nasıl paylaşılacağı konusundaki belirsizlik değerlendirilerek, PKK silah bıraksa bile örgüt yöneticilerinin bu parayı bırakmak istemeyecekleri ifade ediliyor. PKK gelirlerinin sadece uyuşturucu, silah kaçakçılığı bağış veya haraçtan oluşmadığı, legal faaliyet gösteren dev şirketlerin ve ticari kuruluşların da örgüte ciddi kaynak sağladığı ifade ediliyor. Kara para aklayan şirketlerin yanı sıra; terör örgütü adına ticari faaliyette bulunan şirketlerle ilgili kapsamlı bir liste hazırlandı. Örgütün nakit para kaynağının tespitine ilişkin de önemli mesafeler alındığı belirtiliyor. Ancak bu kaynakların tamamına ulaşılması ve bu şirketlerin tespit ve tasfiyesi için uluslararası işbirliğine ihtiyaç duyuluyor.

Devlerle yarışıyor

PKK’ nın servetinin dünyadaki bir kaç karşılığışöyle: 
SAMSUNG: 2012 4. çeyrek satış geliri 52.2 milyar dolar 
APPLE : 2012 4. çeyrek satış geliri 54.5 milyar dolar 
BULGARİSTAN: GSYH’ si 53.5 milyar dolar 
ÇİN: 2013’te 9 günlük ihracatı 50.5 milyar dolar 
BMW: Piyasa değeri 55 milyar dolar

Para kaynağı çok çeşitli

TERÖR örgütünün sahip olduğu ve yönettiği para kaynaklarına ilişkin kesin bir veri olmamakla birlikte, bugüne kadar yürütülen bazı soruşturmalar bu paraya ilişkin ipuçlarını ortaya koydu. PKK, Avrupa ülkelerinde vergi ve haraç adı altında yılda 20-40 milyon Euro topluyor. Avrupa’da en çok para 10 milyon Euro ile Almanya’dan toplanıyor. Her yıl 12 milyon Euro örgütün yayın organı ROJ TV’ye, 5 milyon Euro Kandil’e gönderiliyor, 3 milyon Euro ise “Kürdistan Ulusal Kongresi” ile Avrupa’daki kampların masrafları için kullanılıyor. Vergi ve haracın dışında; silah, uyuşturucu ve sigara kaçakçılığı ticaretinden yüz milyonlarca dolar para sağlayan PKK’nın, terör eylemleri için yılda 150 milyon dolar harcadığı belirtiliyor.

PARA KİŞİSEL HESAPLARDA

Terör örgütü; Avrupa’da para toplamak için 20 Euro’ya Öcalan resminin bulunduğu şapkaları satıyor, umre organizasyonları düzenliyor. PKK, harcama bütçesinin çok üzerinde para sağlıyor. Bu paralar, örgüt yöneticilerinin Avrupa’daki kişisel hesaplarına aktarılıyor. Organize suçlardan elde edilen gelirlerin yanı sıra; yabancı devletlerin verdikleri destekler ve ticari faaliyetler de var. PKK adına ticaret yapan büyük ticari şirketler olduğu gibi, ticari faaliyetlerinin bir bölümünü örgüte aktaran şirketler de bulunuyor.

(1)
Acıyı bal eyledik – Hasan Hüseyin Korkmazgil
http://www.siir.gen.tr/siir/h/hasan_huseyin_korkmazgil/aciyi_bal_eyledik.htm Acıyı bal eyledik – Selda http://youtu.be/r-b34_bb2cs

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: