Fidel Castro : “Uçuruma doğru yürüyüş” 04.01.2012

Eski Küba lideri 85 yaşındaki Fidel Castro, Cubadebate sitesinde yazdığı makalede (1) , iklim değişiklikleri ve nükleer savaş tehlikesi gibi ciddi sorunların “çözümden uzak” olması nedeniyle dünyanın “acımasızca” uçuruma doğru sürüklendiğini belirtti.

Castro, Cubadebate sitesinde yazdığı “Uçuruma doğru sürükleniş” adlı makalesinde, “Birçok tehlike bizi tehdit etmektedir ancak bunlardan ikisi kesindir, bunlar nükleer savaş ve iklim değişiklikleridir ve çözümden çok uzaktır” dedi.

85 yaşındaki Fidel Castro, dünyada şu anda 20 binden fazla nükleer mermi bulunduğunu ve bunlardan yüz kadarının dünya nüfusunun “korkunç bir şekilde ölmesine yetebileceğini” ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin “dünya üzerindeki savaşların örganizaötörlü” olmasının dışından aynı zamanda en büyük silah üreticisi ve ihracatcısı bulunduğunu belirten Fiedel; Çevre felaketi için ABD nin üretime ŞEYL GAZI’(1)’nın zararlarına işaret etmekte.

“Bu gazı çıkarmak için yer altına su ile birlikte enjekte edilen birçok kimyasal maddeler arasında benzen, toluen, korkunç kanserojen maddeler olduğunu söylemek için yeterli “ diyen Fidel, paylaştığı bilimsel veriler ile SEYL gazının petrol ve doğal gaza göre çok daha kirletici olduğu belirterek, atmosferde kullanılmasının yer altının ve yer üstünde geri dönülemez bir biçimde global ısınmaya ve kirlenmeye neden olacağına dikkat çekmekte…

(1) makale orijinal metin :
http://cuba.cubadebate.cu/reflexiones-fidel/2012/01/05/la-marcha-hacia-el-abismo/
(2) ŞEYL GAZI NEDİR?
Şeyl, dünyanın birçok noktasında bulunan, organik malzeme yönünden zengin tortulu bir kaya. Şeyl’in doğalgaz kaynağı olarak kullanımı 10 yıl öncesine kadar çok kısıtlıydı, fakat ABD şirketleri kayayı kırmak için yeni teknikler geliştirdi ve yatay olarak sondajlara başladı. Şimdiye kadar çok az sondaj yapıldığı için dünya çapında ne kadar şeyl gaz çıkacağı konusunda tam olarak bir tahmin yapılamasa da ABD’de şu anki kullanım hızıyla 211 yıllık doğalgaz tüketiminin şeyl ile karşılanacağı, iyimser kesimler ise bunun 690 yıla kadar çıkabileceğini belirtiyor. Avrupa’daki şeyl gazı kaynaklarının ise ön tahminleri 11,5 trilyon metreküp olarak yapılıyor.
http://www.enerjivadisi.com/n.php?n=turkiye-seyl-gazla-atilim-yapacak-2010-04-09

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: