Tuvaldaki Gerçek…

Sanatçılardan çağrı:
Bakan İSTİFA !

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in “Şiirle, makaleyle, resimle terörü haklı gösteriyorlar” sözlerine Barış İçin Sanat Girişimi’nden tepki geldi. Dün sabah Barış İçin Sanat Girişimi birçok sanatçının da destek verdiği bir basın açıklaması metnini okuyarak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i kınadı.

Gaf değil, tehdit

Kardeş Türküler’den Fehmiye Çelik’in okuduğu metinde söz konusu olan açıklamaların “gaf” değil; sanatçılara dönük tehdit, baskı ve hedef gösterme olarak tanımlanması gerektiği belirtildi. Çelik “Üç yıldır devam eden KCK operasyonlarının son dalgasında haberciler ve muhalif basın hedef alınmış; kâğıtları, kalemleri, bilgisayar çıktıları ‘suç’ unsuru olarak kaydedilmişti. Sanatçılara yönelik yapılacak operasyonlarda ‘ele geçecek’ sahne, perde, bendir, gitar, tuval, fırça, boya, kalem gibi ‘suç aletlerini’ toparlamak için oldukça çok çalışmaları gerekecek” dedi.

“Bizler, barış çizen, barış yazan, barış oynayan, barış söyleyenleriz” diye devam eden açıklamada İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i kınadıklarını ve iktidar sahiplerini akıl tutulmasından kurtulmaya davet ettiklerini ifade eden sanatçılar Şahin’i istifaya çağırdı.

Hitler’in söylemiyle aynı

Basın açıklamasından sonra söz alan sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra ise İstanbul Modern’de sanatçı Bubi’nin yapıtının sansürlenmesinin de altını çizerek muhafazakâr politikaların sadece devletten değil, özel kurumlardan da geldiğini söyledi. Madra sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası sanat ortamı İstanbul’u dünyanın en canlı, en enerjik sanat ortamı olarak gösteriyor: Festivaller, bienaller, galeriler, konserler…

Uluslararası basından İstanbul’daki sanat ortamına dair müthiş bir övgü var. Burada bir çelişki var. Tüm bunları uluslararası basına taşımamız gerek. Şu andaki söylem tamamen Hitler’in 1938’de modern sanatı yok etmek üzere sarf ettiği cümlelerdir. Görsel sanatlar alanında radikal işler yapılıyor, ama darbe de alıyor. Mesela Hafriyat kapandı. Neden? Çünkü sergi iki kere baskına uğradı. Görsel sanatlar alanı çok darbeler yedi. Bu söylem bu darbelerin devam edeceğini gösterir. Kararlı ve disiplinli bir şekilde sanat ortamı birleşerek çok büyük bir gürültü çıkarmalıyız.”

Sanatçı halkın savaşçısıdır

Toplantıda söz alan sanatçılardan Pınar Sağ ise Türkiye’de yaşananların faşizm olduğunu, sanatçıların da toplumsal muhalefete her şekilde destek olması gerektiğini ifade ederek “Yılmaz Güney’in söylediği gibi ‘Sanatçı halkın savaşçısıdır’ bu yüzden işçilerin ve ezilenlerin yanında olmalıyız” dedi.

Sanatçılar ayrıca bugün saat 19:00’da Taksim Tramvay Durağı’nda biraraya gelerek Bakan Şahin’i istifaya davet etmek üzere bir eylem daha yapacak.

Destek veren bazı isim ve kurumlar

Ahmet Telli, Orhan Aydın, Cüneyt Ceneboyan Ferhat Tunç, Ali Akay, Babazula, Bajar, Murat Meriç, Kenan Çimen, Canan Şahin, Züleyha Orhan, Pınar Sağ, Kazım Öz, Şebnem Sönmez, Derya Alabora, Özcan Alper, Yusuf Çetin, Celal Çimen, Erbatur Çavuşoğlu, Tiyatro Boğaziçi, Koray Çalışkan İlkay Akkaya, Tolga Sağ, Türkiye Yazarlar Sendikası, Önder Kızılkaya, Mehmet Güreli, Nur Sürer, Harun Tekin, Tülin Özen, Derviş Zaimoğlu ve Grup Yorum.

http://www.sabitfikir.com/haber/sanatcilardan-cagri-bakan-istifa-etsin

Sanatçı ve yazarlar bakana tepkili
28/12/2011

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in, önceki gün Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı’nın Afyonkarahisar’daki değerlendirme ve koordinasyon toplantısında yaptığı açıklamalar sanat ve edebiyat dünyasının tepkisini çekti. Şahin şu şekilde konuşmuştu: “Terör örgütünün yürüttüğü çalışma sadece dağda, bayırda, şehirde, sokakta, arka sokaklarda haince pusu kurarak yaptığı saldırılardan ibaret değil. Bir başka ayağı daha var. Psikolojik terör, bilimsel terör var. Terörü besleyen arka bahçe var. Terör propagandası var. Masum, makul, haklı gösterme gayreti var. Bir kısmı bu yapıyı görmüyor, göremiyor. Birileri de ciddi halde saptırma yaparak, kendine göre gerekçeler uydurarak, makulleştirerek, teröre destek veriyor. Resim yaparak, tuvale yansıtarak, şiir yazarak, şiire yansıtıyor, günlük makale yazarak. Hızını alamıyor. Terörle mücadelede görev almış askeri ve polisi, sanatına çalışmasına konu yaparak demoralize etmeye çalışıyorlar.” Şahin’in sözlerini yazar, ressam, akademisyen ve yönetmenlere sorduk.

Kültür Bakanı gerekeni yapmalı
BEDRİ BAYKAM, RESSAM

Bir ülkenin İçişleri Bakanı’nın böyle bir cümleyi ağzına alabilmesi o ülkede demokrasi kelimesiyle ilgili her türlü gerçeğin bir çöplükte yakılmış olduğu anlamına gelir. Türkiye‘ileri demokrasi’ denilen dönemde hocalarını, gazetecileri,
kitle örgütü önderlerini hapiste tutarak tepki çekmeye devam ediyor. Başka bir bakanımızın ‘yeni bir demokrasi’ paketi üzerinde çalışıldığını söylemesi zaten toplumda “Eyvah daha başımıza neler gelecek?” sorusunu uyandırmıştı. Bizzat Sayınİçişleri Bakanı’nın bu sözleri sarf etmiş olması yeni paketin de cihana hayret kapsamını belli etmiş oldu. Sayın Kültür Bakanı Günay’ın bakanlar kurulunda gereğini yapmasını bekliyoruz. İnsanlık anıtını korurkenki hayal kırıklığını yeniden yaşarsak, Günay’ın istifa etmesini veya ‘hangi konuların işlenme hakkı olduğunu’ bildirmesini rica ediyoruz.

Önümüz hiç aydınlık değil
İNCİ ARAL, YAZAR

Şahin’in açıklamalarını okuduğumda irkildim, korktum. Artık sanata, edebiyata, şiire kadar vardıysa kontrol ve baskı, önümüzdeki günlerin hiç de aydınlık olmayacağını düşündüm. Umutsuzluğa kapıldım bu açıklamalar karşısında.

Topluca biz hapse girelim bari
İPEK ÇALIŞLAR, YAZAR

Şiirde, romanda, resimde, kitapta, şarkılarda terörist avına yabancı değiliz. Şahin belki de çekmecesinin derinliklerinden bir askeri darbe dönemi bakanının konuşmasını buldu ve “İşte harika bir reçete” deyip yüksek sesle okudu. Yalnız bu durumda askeri darbe suçlamasıyla yargılanan generaller neden hapiste? Onlar çıksın, topluca bizler girelim bari de her şey ‘normalleşsin’.

Bakanlıktan daha yurtsever…
AYLA KUTLU, YAZAR

74 milyon insan içinde yurdunu sevmeyen, bölünmesini isteyen insanlar da olabilir. Ama o kadar çok yurtsever, insan haklarına saygılı yurttaş var ki bunların çok çok büyük çoğunluğu olasıdır ki içişleri bakanlığından daha da yurtseverdirler.

Sanatı tehdit eden bir görüş
HAKAN GÜNDAY, YAZAR

Şahin’in açıklaması, kesinlikle kamu idaresine ilişkin bir açıklama değil. Bu düşünceyi ve sanatı tehdit olarak değerlendiren bir hayat görüşü. Öyle bir görüş ki tamamen kör!

Makaleyle terör olur mu?
ÖZCAN ALPER, YÖNETMEN

Çok vahim. Bu şekilde terör tanımı yapılarak insanların düşüncelerinin ifade etmesi engelleniyor. Makale yazarak nasıl terör yapılır şahsen aklım almıyor.

Ümidimi kaybettim…
AYFER TUNÇ, YAZAR

Korkunç bir açıklama. Aklım almıyor, böyle bir şey söylediğine inanmak istemiyorum. Ülkeme dair ümidimi hiç bu kadar yoğun kaybettiğim olmamıştı. Sanattan terör anlamı çıkarabilen bir İçişleri Bakanının olduğu bir ülkede nasıl bir gelecek kurgulayabiliriz hiçbir fikrim yok.

Ressamlar da düşman ilan edildi
YÜCEL KAYIRAN, ŞAİR:

Devlet epey bir süredir şiiri düşman olarak görmüyordu. Demek ki devletin rahatsız olduğu şairler gelmeye başladı. Devlet bugün, yandaş şairlerine milli eğitimde şiir okuma görevi verirken sanırım bazılarını da tutuklamaya hazırlanıyor. Gözden kaçırılmaması gereken nokta ise devletin ilk defa ressamları düşman ilan ediyor oluşudur.

Dehşet verici ve korkutucu…
FUAT KEYMAN, AKADEMİSYEN

Sayın İçişleri Bakanının teröre katkıyı, sanatçılara, edebiyat dünyasına ve bilim insanlarına uzatan bir muğlaklıkta kullanması hepimizi her an terör zanlısı durumuna düşüren dehşet verici ve korkutucu bir açıklama. Hukuku askıya alan ve bu eylemi güvenlik adına yapan bir devlet yapısına bugün sahipsek, bırakalım ileri demokrasiyi, hukukun olmadığı bir otoriter rejim içinde yaşıyoruz demektir. Çok endişe verici…

Sanatçı doğuştan muhalif olmalıdır
HÜSEYİN KARABEY, YÖNETMEN

Sayın bakan o kadar fazla şey söylüyor ki sanki ileride “Öyle demek istememiştim” demenin hazırlığını yapıyor… Hem aba altından sopa gösteriyor hem özgürlüklerden bahsediyor. Eskiden Kürt yoktu şimdi ‘İyi Kürt-kötü Kürt’ var galiba. Özgür sanatçı toplumun sigortasıdır. Doğuştan muhalif olmalıdır. Bugün sizi, yarın özgürlük adına iktidara gelip tiranlaşanı eleştirir. Sanatçı toplumun vicdanının sesi olmayı becerirse, toplum kendini başka şekilde ifade etme ihtiyacı duymayabilir. Sanatçı bile kendini ifade edemezse o da kendini başka yöntemlerle ifade etmeye karar verebilir. Ondan sonra ona terörist mi dersiniz özgürlük savaşçısı mı çok da fark etmez…

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1073764&CategoryID=41

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: