2.CALIGULA – Berlusconi – NIN SONU

1.CALIGULA

Roma tarihte Skandalları ile ünlü bir imparatora ev sahipliği yapmıştı; Bu imparator Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus’du (d.31 Ağustos 12 – ö.24 Ocak 41), (1)

Caligula takma adı ile bilinen, Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus 37 – 41 yılları arasında Roma İmparatorluğun 4. İmparator olarak yönetti.

Aşırı savurganlığı, tuhaflığı, ahlaksızlığı ve acımasızlığıyla tanınan, despotluğuyla hatırlanan Caligulla’yı Romalı tarihçi Suetonius ; Sezarların hayatı adlı eserinde o’na dair döneminin en ünlü olaylarını, Çılgın imparator hakkında kümelenen tuhaf hikâyeleri; aşırı zalimliğini, çoklu ve alışılmamış cinsel macerelarını ya da gelenek ve Senatoya karşı olan saygısızlığını tasvir eder.

Caligula Söylendiğine göre sarayında bir genelev açmış ve sosyal etkinlikler sırasında Senato üyelerinin karılarını, kocaları onlar ayrılırken sadece arkalarından bakabildikleri halde kendi yatak odasına götürme alışkanlığı edinmişti. Ardından karılarıyla yaptığı cinsel eylemleri kocalarının yanında herkesin duyabileceği şekilde anlatıyordu.

Debdebe ve her türlü ifrat içinde yaşayan Calgulanın hayatı kendi muhafızlarının birkaçı tarafından 41 yılında öldürülmesi ile son bulur.

Roma Senatosu, Caligula’ın ölümünü “Cumhuriyetin yeniden inşaası için bir fırsat” olarak görür…

2.CALIGULA ve SONU

Ne garip bir tecelidir ki Roma Halkı yüzyıllar sonra 2.Caligula, Berlusconi (2) ile tanışır .

1994 yılında kısa bir süre (9 ay) başbakanlık yapan 2.Caligula 2001’de tekrar görevi devralır ve kurduğu ikinci Berlusconi hükümeti, İtalyan cumhuriyeti tarihindeki en uzun süreli hükümet oldur. 20 Nisan 2005’te, yerel seçimlerdeki başarısızlıklar ve kabine içi anlaşmazlıklar nedeniyle görevden çekileceğini açıklamış olmasına karşın ancak 23 Nisan’da eskisinden çok farklı olmayan bir kabine ile tekrar başbakanlığa geçer..

Mayıs 2006’da rakibi Romano Prodi’ye seçimlerde çok az oy farkıyla kaybederek başbakanlığı sona ermiştir. Ülkede seçimler Romano Prodi liderliğindeki sol ağırlıklı koalisyonun Ocak ayında çökmesi nedeniyle üç yıl erken, 14 Nisan 2008 tarihinde yapılmıştır. Seçimlere, eski sağcı partisi Forza Italia ile Gianfranco Fini’nin neo-faşist Ulusal İttifakı’nın birleşmesiyle meydana gelen Özgür Halk Partisi’yle katılmıştır. İtalya’nın kuzeyinde daha fazla özerklik isteyen Umberto Bossi’nin Kuzey Ligi partisi de seçime onlarla birlikte girmiştir. Oyların yaklaşık yüzde 47’sini alarak üçüncü kez başbakan olmaya hak kazanmıştır

Kendisi ayrıca bir İtalyan medya imparatorluğunun kurucusu ve sahibidir. Forbes Dergisine göre, Berlusconi, İtalya’nın en zengin insanıdır. Kendi çabasıyla dolar milyarderi olan Silvio Berlusconi, 2005 yılında 12 milyar dolar olduğu tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin 100 kişisi içinde 74. kişisidir.

Hem bir medya patronu, hem bir başbakan, hem de ülkenin en zengin insanı olan Berlusconi, dünyanın en güçlü insanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda, sürekli bu gücünü kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için kullanmakla da itham edildi.

Başbakan Erdoğan ile olan yakın ilişkileriyle tanınan Belusconi Türk başbakanın oğlunun düğününde şahittlik yapmıştı(3). Ocak 2005’te de Roma’da bir duvar işçisinin saldırısı sonucu kulağından yaralanan Berluscuni 13 Aralik 2009 da Milano’daki mitinginide vatandasi bir İtalyan tarafindan da benzer bir saldiya ugrayarak hastahaneye kaldirilmistı

Cumhuriyet Senatosu tarafından dün onaylanan bugün de Temsilciler Meclisi’nden geçen finansal istikrar yasasının yani kemer sıkma paketinin ardından istifa edeceğini daha önce açıklayan Başbakan Silvio Berlusconi, cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de kendisinin ve hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Napolitano’ya sunan 2.Caligula 12.kasım 2011 de resmen istifa etti. (4)

Bu gün Roma senatosu 1.Caliguladan sonra yüzyıllar sonra, Kel kafasına seç ektirmesi, ülke kaynaklarını kendi zenginleşnesi için kullanması, yolsuzlukları, parlameterlerin karıları, yanında görevlendirdiği bakanlar ve başkanlık konutunda ağırlağı yüzler faişe ile yaşadğı seks sakandaları ile tanıdığı 2.Caligula Berlusconi’den kapitalizmin küresel kirizi sayesinde kurtulmaktadır.

Roma Halkı 2. Caligula’nın istifasını muhtemelen “cumhuriyetin yeniden inşaası için bir fırsat” olarak görmektedir.
Darısı TC’nin başına…

Buyukakin
13.11.2011


(1)http://tr.wikipedia.org/wiki/Caligula
(1)http://en.wikipedia.org/wiki/Caligula
(2)http://tr.wikipedia.org/wiki/Silvio_Berlusconi
(3)http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=94906
(4)http://www.hurriyet.com.tr/planet/19226585.asp
Caligula Filmi : http://tr.wikipedia.org/wiki/Caligula_(film)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: