AKP’nin KHK`leri ve TMMOB Kitabı Yayımlandı.

—– Original Message —–
From: TMMOB İletişim
Sent: Friday, November 11, 2011 5:25 PM
Subject: AKP’nin KHK`leri ve TMMOB Kitabı Yayımlandı.

AKP Hükümetinin genel seçimlere iki ay kala Meclis`ten geçirdiği yetki yasasına dayanarak çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnameler ve TMMOB ile bağlı Odaların konuya ilişkin açıklamaları, görüşleri kitap haline getirildi.

SUNUŞ

AKP‘nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana Türkiye neoliberalizmin şekillendirdiği hızlı bir değişim sürecine girdi. AKP‘nin her seçimde oylarını artırarak yeniden iktidara gelmesi ile bu dönüşüm kendi ifadeleri ile “çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa” hızlanarak sürdü. Türkiye‘de ekonomiden siyasete, toplumsal yaşamdan kamu yönetimine yeniden yapılandırma politikalarıyla, hayatın tüm alanları emperyalizmin yeni döneminin gereklerine göre şekillendirildi.

AKP‘ye bu da yetmedi. Genel seçimlere 2 ay kala, Meclis‘i devre dışı bırakan, hükümete 6 ay süreyle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren Yasa, TBMM‘nin 6 Nisan 2011 tarihli oturumunda kabul edildi.

“Kamu Hizmetlerinin Düzenli, Etkin ve Verimli Bir Şekilde Yürütülmesini Sağlamak Üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teşkilat, Görev ve Yetkileri İle Kamu Görevlilerine İlişkin Konularda Yetki Kanunu”yla AKP 6 aylık dönemde 35 adet Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkararak, bakanlıklar kurdu, kapattı, birleştirdi, ayırdı. Kamu yönetimi baştan aşağı yeniden şekillendirilirken meslek alanlarımız, mesleğimiz ve örgütümüz üzerine planlanan değişikliklere ilişkin yasal zeminin oluşturulmasının da ilk adımları atıldı.

Yayınladığımız bu raporla, tarihe de not koymak düşüncesiyle; hem kanun hükmünde kararnamelerin derli toplu şekilde bir arada bulunmasını, hem de TMMOB ve odalarımızın konuya ilişkin yaptıkları açıklama ve çalışmaları bir araya getirmeyi amaçladık. Çıkarılan tüm KHK‘leri alt alta yazdığımızda Türkiye‘nin yeni dünya düzenine eklemlenip, emperyalizme bağımlı hale getirilmesi için kamu yönetiminin nasıl yeniden düzenlendiğini görebiliyoruz.

Bu tablo bizlere bir kez daha nasıl zorlu bir süreçten geçtiğimizi ve mücadelemizi birleştirerek sürdürmemiz gerektiğini gösteriyor. Önümüzdeki süreç mesleğimiz ve Örgütümüz için de bir sınav niteliği taşıyor.

Bunun gereklerinin emek ve demokrasi güçleri ile ortaklaştırılan bir mücadele hattı ile yerine getirilebileceğini de çok iyi biliyoruz. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, ya hiç birimiz” sözümüz şimdi her zamankinden daha anlamlı hale geliyor.

Hepimize kolay gelsin.

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

AKP‘nin KHK‘leri ve TMMOB kitabına ulaşmak için linke tıklayınız..
http://www.tmmob.org.tr/resimler/ekler/0f261a965ab977c_ek.pdf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: