Ortak hafızayı silmek…

Evrensel kültürde kentler meydanlar, anıtlar, yapılar ulusların hafızasısıdır. Bu gün Roma, Paris, Moskova, SenPetersburg, Belgrad, Londra ve diğerleri, her hangisi akla gelirse gelsin her birisi kendi ortak kültürlerininin ürünü binaları, anıtları meydanları, parkları ile varolur..

Ekli iki fotoğrafı inceleyiniz..Birisi 1930’lu Cumhuriyet dönemi mimarisinin karekteristiği taşıyan bir yapı, Diğeri Kızılay Meydanı’na lök gibi oturan Amerikan devşirmesi bir yapı..

Ankara’nın merkezi olan Kızılay Meydanında bulunan ve 1979’da yıkılan “KIZILAY BİNASI” Geniş bahçe içindeki bu üç katlı olarak inşaa edilmiş ve başkentin simgelerinden biriydi. Üstelik 1930 öncesi yapılmış tüm binalar gibi “tarihi eser” olarak tescilliydi. Ama Yüksek Anıtlar Kurulu’nun çoğunluk olmadan yaptığı bir toplantıda, apar topar “Tarihi eser değildir” kararı çıkarıldı ve bina bir günde yerle bir edildi. Yerine devasa bir beton yığını konduruldu.

1970-80 li yıllarda Anadolunun çeşitli kentlerinden gelen yurttaşlar Ankara dendiğinde, Anıtkabiri, Ulus Meydanını ve Atatürk anıtını, 1 ve 2. Meclisi, yeni TBMM’ni, Kızılay Binası ve Meydanını, Gençlik Parkını, AOÇ, Etnografya Müzesini, Güven Parkı ve anıtını görür ve döndükten sonra hatırlardı. Ankara Kartpostalları Cumhuriyet Dönemi Planlı Ankara’sının bu yapılarından oluşurdu.

Şimdi tüm bu yapılar anıtlar birer birer ya yıkılmakta ya çevrelerine konuşlanan ucube binalarla maskelenmekte, ya da bahçe ve sınırlarından yollar geçirilerek boğulmaktadır.

Amaç Cumhriyet döneminin binalarını, anıtları, meydanlarını yıkarak “ulusun ortak hafızasını silmek”tir.!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: