Yeni Toplumcu BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN

Kapitalizm global sömürünün atlası her noktasında çatırdıyor. Küresel sermaye daha çok tüketmek daha çok daha çok kazanmak ve sömürmek üzere konuşlandırdığı ekonomi politiğini yaşatabilmek üzere kendi eli ile kurguladığı oyuna yenilmek üzere…

ABD ve AB arasındaki enerji kaynakları ve dünyanın geri kalanının sömürülme savaşı artık kendi aralarında savaşa dönmek üzere. Afganistan’a, Irak’a sözde demokrasi getirmek adına giriştikleri vahşi katliam ve petrol kaynaklarının payımı bile kapitalizmi ayakta tutmaya yetmiyor, ardından gene aynı demokrasi mavrası ile bu kez daha önce işbirlikçisi oldukları Arap diktatörlerini tek tek devirerek yine petrol kaynaklarını paylaşmakta yarışıyorlar..

Bu da yetmiyor yetmeyecek.. 310 milyonluk kendi halkını TV ve teknoloji karşısında obez bir medya maymununa çeviren ABD, işsiz kalan beyaz yakalıların gazını almak üzere Soros ve tayfasınca desteklenen Wall Street işgalinin kontrol dan çıktığının farkına çok geç vardı..

Sam amcanın beyaz yakalı solcu çocukları “Oyu ben veriyorum ama ekonomi politiği başkası belirliyor, beni isterse işe alıyor isterse bir sabah her şeyimi alıp sokağa bıraklıyor..” u fark ediyor. Kapitalizmin ürünü sosyal medyayı kullanarak örgütleniyor ve beklenmedik bir biçimde sokağa iniyor..

Wall Street işgalcileri, ABD’de aşırı zenginlerin ülkenin nüfusunun sadece yüzde 1’ini oluşturduğunu, ancak onları ‘kayırmak’ için uygulanan politikaların geri kalan herkesi ateşe attığını söylüyor. “Yüzde 1’i değil, yüzde 99’u kurtarın” diyen işgalcilerin internetteki bloglarında yayımladığı itiraz noktaları şöyle: (1)

– Evlerimize orijinal mortgage düzenlemesinde olmayan yasadışı ipotek prosedürleri ile el koydular.
– Vergi veren vatandaştan mali yardım adı altında ek ödemeler aldılar, üst düzey yöneticilere aşırı miktarda bonuslar vermeye devam ettiler.
– İş yerinde yaşa, ırka, cinsiyete, kökene bağlı olarak yapılan eşitsizliği ve ayrımcılığı olağan hale getirdiler.
– Çalışanların daha iyi maaşlar ve güvenli iş ortamı için müzakere etme hakkını ellerinden aldılar.
– Öğrencileri, eğitim için binlerce dolar borca mahkum ettiler.
– Medya üzerindeki kontrollerini kullanarak halkı bilgisiz ve korkusuz tuttular.
– Alternatif enerji kaynaklarını engelleyerek bizi petrole bağımlı kıldılar.
– Gizliliğimizi bir mal gibi sattılar.
– Politikacıların iş dünyasını denetlemesi gerekirken, patronlar politikacılara milyonlarca dolarlık bağışlar yaptı.
– Kitle imha silahlarının üretimine devam ediliyor.
– Yurtiçinde ve dışında sömürgeciliği hakim kıldılar.
– Yurtdışında masum insanlara işkence yapıldı.(1)

Londra , Frankfurt Berlin, Johannesburg, Taipei, Honkong, Seul, Tokyo da aynı gerekçe ile insanlar sokaktaydı. (1)

Yandaş medya ve liberal dönek aydın taifesi işgal ettikleri yazılı ve görsel basında Türkiye’nin Arap baharından da Wall Street kalkışmasından da etkilenmediğini “bakın gördünüz mü Taksime topu topu 70 kişi çıktı” ile izah ederken faşist AKePe iktidarının kitleler üzerindeki korku imparatorluğunu görmezden geliyor;

73 milyon TC yurttaşından , 12,7 milyon yoksulun(2) gece yatağa aç girdiğini, 2,5 milyonun işsiz(3) olduğunu, 27 Milyon kişinin kredi kartı kullandığı ve bunların % 80 ninin aldıkları maaşı aynı gün kredi kartına yatırıp ertesi gün kullanarak yaşadığını, 1,5 milyon kişinin kredi kartı icra takibinde 1.9 milyon kişinin tüketici kredisi icra takibinde olduğunu, Türkiye genelinde icra dosyalarının 20 milyona ulaştığını (4) perdeliyor.

AKePe‘nin 72 milyondan topladığı dolaylı vergilerden yarattığı kaynakla ve sayıştay denemtimi dışına ittiği TOKI eliyle 600.000 konut üretip yandaşlarına çok düşük taksit ve uzun vadeler ile sattığını, işsiz yoksul halk kitlelerini kömür, erzak, yeşil kart ile üretmeden asalak bir biçimde sürünerek yaşayan oy potansiyeline çevirdiğini, bu yöntemle “elbet yeme sırası bize de de gelecek” diye bekleyen geniş kitleleri afyonladığını;

HSYK, KHK’ler ile yargıyı “emireri” yaptığını, bedelsiz eğitim isteyen 2 genci 16 ay tutuklu bıraktığını, basılmamış kitaptan, aslı varit olmayan darbe girişiminden yüzlerce kişiyi 3 yıldan fazla yargısız infazla içerde tuttuğunu, açık işkence yapamasa da maddi ve manevi işkence ile geniş halk kitlelerini korku belası ile sokaklara inmekten men ettiğini, TBMM’de gerçek bir muhalefetin kalmadığını anlatmıyor….

Her şeye rağmen yeni bir dünya mümkün.

Bu yeni dünya “iş emek hürriyet üçlemesi” ile dalga dalga gelmekte olan “yeni toplumcu ekonomi-politik”. Umut ekmek, örgütlü mücadele nefes, sokaklar bizim…

büyükakin
18.10.2011

(1) http://ekonomi.milliyet.com.tr/dunya-isgale-tam-destek-verdi/ekonomi/ekonomidetay/16.10.2011/1451289/default.htm
(2) http://haber.gazetevatan.com/yoksul-sayisi-127-milyon-kisiyi-gecti/351285/2/Haber
(3) http://www.cnnturk.com/2011/ekonomi/04/15/issiz.sayisi.547.bin.kisi.azaldi/613357.0/
(4) http://www.posta.com.tr/ekonomi/YazarHaberDetay/Icra_dosyasi_sayisi_20_milyona_gidiyor.htm?ArticleID=61471

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: