Sam Amca’nın solcu çocukları geliyor… Koray ÇALIŞKAN

Türkiyeliler dahil solun yapabilecekleri çok. Amerikalı
yoldaslarına destek vermenin tam sırası.

New York’un güney ucundaki dünyanın finans merkezi Wall Street’in çevresine etten duvar ören göstericiler, sokagın hemen ilerisindeki Zucotti Parkı’nda sürekli bir eyleme basladılar. 17 Eylül’den beri süren gösterilerde Facebook üzerinden örgütlenen gençlerin agırlıgı hissediliyor.
Eylemler iki sekilde yayılıyor. Öncelikle Avrupa’nın diger kentlerinde Brüksel merkezli ve içine Londra, Hamburg, Dublin ve Stockholm’ü alan bir hatta eylemler planlanmıs durumda. 15 Ekim’i küresel eylem günü ilan edenler ABD’de de New York dısında Boston, Chicago, Washington, San Francisco ve Seattle’da yürüyüsler planlıyor. New Yorklu eylemcilerin yeni merkezi ise küresel kapitalizmin en ısıltılı merkezi Times Meydanı.

Nereden çıkıyorlar?

Yeni tip bir eylemci kusakla karsı karsıyayız. Bir taraftan “Neo-liberalizm hayatı siyasetsizlestiriyor, yeni medya çagı insanı duyarsızlastırıyor” diyoruz diger taraftan çok kısa sürede ve çok genç insanlar gayet radikal taleplerle sokaga dökülebiliyor.

Bu tip eylemlerin miladı ABD’nin Irak isgaline karsı çıkanların dünya tarihinin en genis katılımlı, aynı anda 15 milyon insanı bir araya getiren savas karsıtı eylemleri oldu.

15 Subat 2003 eylemleri küresel vicdanı ABD emperyalizmine karsı harekete geçirmisti. Milyonlar aynı anda sloganlarıyla sokaga dökülmüstü. Üç hafta sonra aynı refleks bu kez daha büyük bir sesle 15 Mart’ta sokaga dökülmüstü.

ABD, halkların sesini de dinlemedi. Katil bombalarıyla Irak’ı isgal etti. Saddam’dan da cani oldugunu kanıtladı. Su anda ABD sagı bile isgalin hatalı oldugu konusunda hemfikir. Bu süreci izleyen günlerde küresel barıs hareketi Irak Dünya Mahkemesi’ni kurdu. IDM bütün dünyada 22 ülkede toplandı. Bu koalisyonu bir araya getiren eylemcilerin en önünde Türkiyeli iki kadın vardı: Metis’in kurucularından Müge Sökmen ve geçen hafta KCK davasından tutuklanan Ayse Berktay.

Nereye gidiyorlar?

Eylemlerin ideolojik ortak noktası sosyaldemokrat bir uyanıs. Gelir dengesizligini ve bankaların toplumsal hayata müdahalesini elestiren bir eylem süreci var. Avrupa merkezli olanlarda anti-kapitalist bir ideoloji açıkça görünüyor. ABD merkezli olanlar ise açıkça anti-kapitalist bir tavır almak yerine, ülkenin genel muhafazakârlıgına paralel olarak, kapitalizmin içinde düzeltilmesi gereken unsurlar görüyorlar. ABD eylemlerinin söyleminin bu tip bir muhafazakâr hatta ilerlemesi hayırlı. Çünkü henüz ‘heyecanlı’ ve ‘genç’ izlenimi veren eylemlerin kitlesellesmesi için sendikaların ve orta sınıfın alanlara çekilmesi gerekiyor. Aksi halde Obama’yı solda zanneden sendikalar bile bu eylemlerden uzak durur.

ABD solunu küçümseyenler çogunlukta. Bu tip burun kıvıranların bir önemli hatası var. 8 Mart ya da 1 Mayıs gibi dünya sosyal hareketlerinin kutladıgı en önemli günler ABD halklarının küresel adalet hareketlerine hediyesidir. 1929’a kadar dünyanın en güçlü sosyalist partileri ABD’de kurulmustur. Anti-kapitalist hareketlerin en güç olabilecekleri ve bütün dünyayı degistirebilecekleri en olası yer zaten ABD. Dünya yerinden oynayacaksa New York’tan olur.

Türkiyeliler dahil solun yapabilecekleri çok. Amerikalı yoldaslarına destek vermenin tam sırası. Ancak komünizmin hayaletinin ABD’de dolasmaya basladıgını söylemek için daha çok erken. Gidisat http://www.adbusters.org/campaigns/occupywallstreet adresinden izlenebilir.

Türkiye’den girenleri bir sürpriz bekliyor. Ankara 11. Agır Ceza Mahkemesi, ekranı koruma tedbiri uyarınca
sansürlüyor. ‘Sam amca’nın solcu çocuklarından bizi korumak için herhalde…

Koray ÇALISKAN (*)
14/10/2011-Radikal Gazetesi

kaynak : http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazar&Date=14.10.2011&ArticleID=1066306
(*) Prof.Dr. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ, http://www.pols.boun.edu.tr/faculty.aspx?iid=7 kişisel web sayfası http://www.koraycaliskan.net/tk/b-s/kitap/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: