GÖLGE HÜKÜMET ve CHP

Gölge Hükümet veya Gölge Kabine, İngiliz Westminster Yönetim Sisteminde Ana Muhalefet partisinin Liderinin önderliğinde söz konusu partinin üst düzey sözcülerinden oluşan (veya diğer muhalefet partileri için de kullanılır) ve her biri iktidar partisinin yönetimdeki bakanlarının birine alternatif (gölge)oluşturan, kendileri iktidar olursa iktidar partisinin belli bir konuda yaptığı uygulamadan farklı olarak ne şekilde davranacaklarını belirten üyeler topluluğudur.

Gölge Hükümetin üyeleri genellikle partileri iktidar olduğunda daha önce gölgesi oldukları bakanın işgal ettiği makamı alırlar. (Fakat her zaman böyle olması şart değildir.) Mevcut Hükümetin yürütme ile ilgili uygulamalarına yönelik eleştiri ve bunlara alternatif politika önerileri üretmek Gölge Kabinelerin sorumluluğundadır.

Gölge Kabine’nin en önemli yararları; Hükümet Politikalarına karşı tıpkı futbolda olduğu gibi adam adama markaj yapılması, herbir politikanın ciddi bir eleştiri ve geliştirme sürecine tabi tutulması, muhalefet partisi iktidar olunca kimin bakan olacağının belli olması nedeniyle Bakan belirleme mesaisine gerek bulunmaması ve belki de en önemlisi, Bakan olan kişinin Bakanlığının ne olduğunu, ne iş yaptığını, önceki dönem politikalarının neler olduğunu, kendisinin neler yapacağını aşağı yukarı daha ilk günden biliyor olmasıdır.

CHP, 2011 Genel Seçimleri’nde her milletvekiliği için en az 10 aday çıkarak 550 millet vekilliği için Türkiye genelinde yaklaşık 5.000 aday adayı tesbit etmiş ve seçimlerden 135 Türkiye Milletvekili çıkarmıştır.

AKePe nin KHK ile yürülüğe soktuğu meclis dışından Bakan, Bakan Yardımcısı, Müsteşar, Danışman atama uygulaması paralelinde “CHP elindeki geniş insan envanterini” hızla değerlendirmeli; Kendi Bakan, Bakan Yardımcısı, Müsteşar ve Danışmanları ile kendi CHP GÖLGE HÜKÜMETİni kurarak kamuoyuna ilan etmelidir.

CHP GÖLGE HÜKÜMETİ, hiç olmazsa AKePeli Bakanların ve BAĞLI TÜM KAMU KURULUŞLARINI’nın tüm icraatlarını takip ve didik dikik etmenin yanında varsa alternatif CHP ekonomi politiğini TC Yurttaşlarına göstermelidir.

buyukakin
041011

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: