Eski “solcular” bugün ne yapıyor?


Yeni Akit yazarı Yener Dönmez, Ruşen Çakır üzerinden yürüttüğü yazı dizisinde “eski solcuların” bugün derin devlet ile ilişki kurarak AKP’yi yıpratmaya çalıştığını iddia etti. Oysa gerçekler bunların tam tersini gösteriyor.

Yeni Akit gazetesinden Yener Dönmez, Ruşen Çakır ile ilgili 3 günlük yazı dizisinde Çakır’ın solcu geçmişi üzerinden sonuçlara vararak, eski solcuların “derin ulusalcı, PKK ile ilişkisi olan kişiler” haline geldiklerini iddia ediyor.

Çakır’ın yazılarıdan verdiği örneklerle yazarı, AKP’ye ciddi bir muhalif gibi gösterme gayretine giren Dönmez, Çakır’ın İlker Başbuğ’a “AKP ve cemaatler” hakkında brifing verdiğini iddia ederek, bu isim için iddia ettiği derin ilişkilerin varlığını kanıtlamaya çalışıyor. Bunu yaparken de sürekli olarak Çakır’ın Dev-Genç’li geçmişine atıfta bulunuyor.

Oysa ne Çakır, Dönmez’in iddia ettiği gibi bir AKP muhalifi, ne de eski solcu liberaller bugün AKP’ye muhalefet ediyor. Gerçeklerin, bunların tam tersi olduğu görülüyor. Çakır’ın, geleneksel kemalist tabandan ayrılarak AKP’nin birçok politikasına sosyal demokrat kimliği ile onay verdiği biliniyor. Eski solcu liberallerin ise yıllardır AKP’ye sağladıkları fayda ise su götürmez bir gerçek.

Eski solcu, Ergenekoncu, muhbir!

Ruşen Çakır ile ilgi yazı dizisinde Yener Dönmez, bu isim üzerinden eski solcular için “bir derinden bir başka derine kaydılar” ifadelerini kullanarak solu karalama, bunu yaparken de her zamanki taktiği kullanarak, asker ve “Ergenekon” ile ilişkilendirme gayretine giriyor. Böylece ulusalcı ve sol ideoloji birbiri ile örtüştürülerek “iki kuş” birden vuruluyor. Yazarın bu yazısını Zaman’ın manşetten verdiği düşünüldüğünde, bu bakış açısının hangi siyasi ihtiyacı karşıladığı anlaşılıyor.

“PKK’ya sempati besleyen gazetecilere yoğunlaştığımda, hemen hepsinin geçmişinde bir terör örgütü mensupluğu dönemine rastlıyorum” diyen Dönmez’in terör örgütünden kastının sol örgüt olduğu anlaşılıyor. Şöyle devam ediyor:

“Ruşen Çakır’da da aynısı oldu. Hayatını incelediğimde ne göreyim: Dev Sol’un daha sonra DHKP-C olacak kanadında faaliyetler göstermiş hatta tutuklanmış.”
Çakır’ın arkadaşlarını nasıl ele verdiğini uzun uzun anlatan Dönmez, yazı dizisini şu ifadelerle bitiriyor:

“…günümüzde “yazar” olup yüksek maaşlarla keyif içindekilerin nerdeyse tamamı o dönem ifadelerinde arkadaşlarını ele vermişler ve ardından ilginç biçimde yükselmişler. Sonra da bir “derin”den başka “derine” yanaşmışlar.”

Çakır gerçekten AKP muhalifi mi?

Dönmez’in, Çakır’ı ciddi bir AKP muhalifi gibi gösterme gayreti gerçeği yansıtmıyor. Yandaş medyadaki kadar pervasız ve açıktan değil, daha incelikli bir üslupla AKP’ye destek veren Çakır, Kürt açılımı, Ergenekon, Balyoz davaları gibi önemli siyasi operasyonlarda hükümetin politikasına ikna olmuş bir isim.
Ruşen Çakır’ın son dönemde “AKP karşıtı” olarak değerlendirebileceğimiz tek çıkışı, 12 Haziran genel seçimleri öncesinde NTV’de yayınlanan ve Başbakan Erdoğan’ın konuk olduğu programda Hopa’da polisler tarafından katledilen emekli öğretmen Metin Lokumcu ile ilgili Erdoğan’ın “bir adam ölmüş, üzerinde durmak istemiyorum” şeklindeki sözlerini eleştirmesi olmuştu. Erdoğan’ın kibirli ifadelerini sürdürmesi üzerine Çakır, eleştirilerini sürdürememiş ve “Ama öldü efendim” demekle yetinmişti.

Seçimlerden sonra “AKP’ye oy veren %50’ye salak diyenler salaktır” diyen bir isim olarak karşımıza çıkan Çakır, AKP’nin düzenlediği bir iftara katıldığını ve bunu ne kadar başarılı bulduğunu anlattığı 14 Ağustos 2011 tarihli bir başka yazısında şu ifadeleri kullanıyor:

“… AKP iktidarıyla birlikte Türkiye’nin ne derece değişip dönüştüğü ortada… Hasımları kabul etmese ve hep bir “takiye” kokusu alsalar da AKP’nin ve onun yönetici kadrolarının da büyük ölçüde değişip dönüştüğü ortadadır.

Özellikle 2007 genel seçimlerinin ardından askeri vesayeti adım adım sonlandıran AKP’liler o meşhur “Hükümet oldular ama bakalım iktidar olabilecekler mi?” sorusunu geçersiz kıldılar. Buradan hareketle yaşanan özgüven patlamasını son dönemde birçok AKP faaliyeti ve icraatında görmek mümkün. Kimi zaman bu özgüven otoriter bir kibire kapı aralarken, kimi zaman da, önceki akşam Zeytinburnu’ndaki iftarda gördüğüm gibi sakin, gösterişsiz ama fonksiyonel, demokratik bir halkçılığın zemini de olabiliyor.”

Eski solcular şimdi ne yapıyor?

Dönmez’in yazısını önemli hale getiren şey ise, ne yazarın kaleminin gücü ne de çalıştığı gazetenin ciddiyeti. Önemli olan yazarın ortaya attığı “eski solcular arkadaşlarını satarak rahata kavuştular ve derin devlet içinde bağlantılar kurdular” şeklinde özetlenebilen tezi ve bunu yandaş medyanın “amiral gemisi” Zaman’ın manşetten duyurması oldu.

Oysa gerçeklerin, burada iddia edildiğinin tam tersi olduğu biliniyor. Çünkü sözü edilen ‘eski solcu yeni liberallerin’, AKP’nin 1. Cumhuriyet’i tasfiye operasyonunun en büyük destekçileri oldukları biliniyor. AKP, geleneksel muhafazakar görüntüsüyle ikna edemeyeceği birçok siyasi manevrayı bu liberallerin desteği ile meşrulaştırarak, ortada bir demokrasi mücadelesi varmış gibi sunmayı başardı. Askeri vesayet, demokratikleşme, sivilleşme, statüko, elit bürokrasi, merkez-çevre, çeteciler, derin devlet ve benzer bir çok kavramsallaştırmayı ve bunların siyasi olarak kullanılır hale getirilmesini, AKP bu liberallere borçlu.

Dönmez’in karalama amacıyla “hepsinin geçmişinde terör örgütü üyeliği var” ifadeleri ile kastedilen sol örgütlülük veya sosyalist siyaset ile ilişkiye girme durumu, AKP’ye yedeklenen bir çok liberal için de geçerli: Cengiz Çandar, Nabi Yağcı, Roni Margulies, Engin Ardıç, Serdar Turgut, Oral Çalışlar, Murat Belge, Hadi Uluengin, Ömer Laçiner… Benzeri daha birçok ismin bugün AKP politikalarının en önemli destekçileri olduğu biliniyor.

Kaynak : soL – Haber Merkezi
http://haber.sol.org.tr/medya/eski-solcular-bugun-ne-yapiyor-haberi-47032
05.10.2011 – 12:00

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s