ŞOK, BİM, A101 Ucuzluk MarketleriBIM Marketleri
ağırlık hissesi Ahmet Burak Erdoğan (Başbakan RTE’nin oğlu) ŞOK Marketleri ağırlık hissesi Mural Ülker (ÜLKER Grubu), A101 Marketleri ağırlık hissesi Cüneyt ZAPSU‘(AKP kurucusu)nundur.

BIM ŞOK ve A101 ortak noktaları alt gelir ve yoksul kesime temizlik ve gıda maddeleri satmaktır. BIM in TC genelinde mağaza sayısı yaklaşık 3000, ŞOK merketlerin yaklaşık 1100, A101 marketleri ise yine yaklaşık 1000 adet olmak üzere toplam sayıları yaklaşık 5000 adettir.

TC de 81 il, 892 ilçe, 2951 belediye teskilatı olan yerleşke bulunmaktadır (1). Devlet ya da özel sektörden maaş olmakta olan işçi memur emekli lerin % 90 yukarıda tanımlanan yaklaşık 3000 belde de yaşamaktadır.Bu yerleşkelerin hemen hemen her mahallesinde geleneksel bakkal esnafını yok eden ŞOK ve/veya BİM ve/veya A101 sözde ucuzluk marketleri bulunmaktadır.

Türkiye nufusu’nun ve gelir pramidinin en alt noktasında olan ve gelirlerinin % 80 ni gıda ve temizlik ihtiyaçlarına harcamak zorunda olan işçi memur emeklilerin eline geçen para her gün yapılan alışverişlerle tekrar tekrar yeşil kapitalist sermayece emilmektedir.

TC yurttaşlarının % 55 i yoksulluk sınırı altında yaşamakta ve sınırın altında yaşayan kitlelerin yaşamak için yaptıkları yaş sebze meyve dışındaki gıda harcamaların % 80 bu market zincirlerince sağlanmaktadır.

Bu marketlerden ürün alarak ödenen her kör kuruş Recep Tayyip Erdoğan, Ülker Grubu, Cuneyt Zapsu’nun servetine servet katmaktadır.

Bu marketler ile birlikte CARREFOUR, MİGROS Grubu ,(MİGROS, TANSAŞ, MAKROMARKET) marketlerden yapılan alışverişlerden doğan kar ise uluslararası sermeye ve yerli ortaklarınca paylaşılmaktadır.

Son kullanıcı anlamında yani en son ürün satın alan yurttaşın sömürülmesinin yanında TC genelinde temizlik ve diğer gıda maddeleri üretimi yapan esnaf ve KOBİ – küçük ve orta ölçekli işletmeler, tarım emekçileri ürettikleri her ürünü çok düşük kar marjları ve çom uzun vadeli ödeme koşulları ile hem mahalle sözde ucuzluk marketleri ne hemde uluslar arası sermeyenin makro-hiper marketleri ne kaptırmaktadır. Üretilen ürünün satış bedeli ise makro-hiper market sahiplerince belirlenmek, esnaf ve KOBİ’ler inde kanı bu sömürü zincirince emilmeye devam edegelmektedir.

Alternatif çözüm geniş halk kitlelerine unutturulan üretim ve tüketim kooperatifleri ve birliklerinin oluşturulması ve mevcut olanların geliştirilmesidir.

TC de her şeye rağmen ve halen MARMARAMA BİRLİK, TARİŞ, FİSKOBİRLİK, PANÇAR EKİCİLERİ BİRLİĞİ, SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLERİ ÜRETİCİ MERKEZ BİRLİĞİ gibi ÜRETİCİ BİRLKLERİ, TASIMSAL BİRLİKLER (2) mevcuttur.

Üretim Kooperatifleri ve Birliklerinden sağlanacak ürünlerin düşük işletme ve kar marjları ile yurttaşa ulaştırılmalarını sağlamak üzere gıda tüketim kooperatifleri oluşturulması ve bu kooperatiflerin market zincirleri modelinde il, ilçe, mahalle, belde ve köylerde imece satış birimleri’nin açılması üretimden tüketim sömürü zincirinin kırılmasını sağlayacaktır.

TC de denemiş ve oldukça başarı sağlamış ancak buyuk kapitalist sermayece örselenmiş kooperatifleşme‘nin yeninden yapılandırılması ve yüreklendirilmesiyle yurttaş lehine marjinal faydanın hemen sağlanması işten bile değildir.

buyukakin
02.08.2011 TC

(1)http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27nin_illeri
(2) Üretici Birlikleri
http://www.icticaret.gov.tr/Default.aspx?tabid=337
http://tb-yayin.gov.tr/tarimrehberi/?kategori=TARIMSAL%20H%DDZMETLER%A0%20%7C%20TARIMSAL%20KOOPERAT%DDFLER,%20%DCRET%DDC%DD%20B%DDRL%DDKLER%DD,%20%DCST%20B%DDRL%DDKLER&kategori_id=43
http://www.tarimziraat.com/uretici_birlikleri/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: