Sinan AYGÜN: ” Rant lordları 2B işgalin bedelini ödemeli”

CHP nin 2012 genel Seçimler Seçim manifestosuna giren 2B deki yeni yaklaşımı kaynak yaratmak mı ? Yoksa orman arazilarinin satışı mı ?

Kılıçdaroğlu 2B ye ilişikin açıklamasını şu şeklide yaptı:
..

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 2B arazilerine ilişkin projesini İstanbul’da açıkladı. Bir basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, 2B projesini Sultanbeyli ilçesinde açıklamalarının gerekçesini ise, “En çok Sultanbeyli’de 2B arazisi üzerinde konut var” diyerek gösterdi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin 2B projesi ile ilgili olarak, “Köylü ile devlet arasında barışı sağlayacağız” diye konuştu.:

“2B’yi Sultanbeyli yoğun yaşıyor, 2B barış projesi diyoruz bunun adına. Devlet ve yurttaş barışacak, ormanda köylü ile barışacak.”

CHP lideri 2B projesinin detaylarını da açıkladı:
“Tarımsal faaliyette bulunanlara kullandıkları arazinin tapusunu vereceğiz. Konutlarda emlak vergisi üzerinden başka konutu varsa raiç bedeli üzerinden devredilecek. Tarım ve hayvancılık amaçlı kullanılan arazilerde emlak vergisi değeri üzerinden yerleşim amaçlı kullandıkları araziler aynı amaçlı kullanma koşulu ile bedelsiz devredilecek. Boş alanlar ağaçlandırılacak.”
Kılıçdaroğlu’na AK Parti’nin 2B projesi ile CHP’nin 2B projesi arasındaki fark soruldu.

CHP lideri net konuştu:
“Biz bunu bir başka parti ile kıyaslamayı doğru bulmuyoruz. AKP 9 yıldır 2B diyor ama henüz Meclis’e bir tasarı sunmuş değil. Değerlendirme yapmak mümkün değil.” (1)

YCHP nin Ankara 1 bölge adayı Sinan Aygun’un 2B ye dair daha önceki söylemini TMMOB’un 2B Sorunu Gerçekler – Öneriler kitabından okuyarak hatırlayalım :


ATO: Rant lordları işgalin bedelini ödemeli

Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Sinan Aygün, 2B olarak bilinen orman niteliğini yitirmiş arazilerin işgal altında olduğunu belirterek, ‘Rant lordları, işgallerin bedelini ödemelidir’ dedi.
ATO Başkanı Sinan Aygün, bu arazilerin işgal altında olduğunu belirterek, ‘Devlet yokluk çekiyor, işgalciler milyar dolarlık orman vasfını yitirmiş araziler üzerinde keyif çatıyor. Rant lordları işgaliye bedellerini ödemelidir’ dedi.

Arazilerin orman köylüsüne ve ağaçlandırmaya ayrılacak payın artırılmasını da içeren bir ‘orta yol’ bulunarak satılmasını öneren Sinan Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, 2B olarak bilinen orman niteliğini yitirmiş arazilerin satışına yönelik düzenlemeye belli koşullarla destek verdi. Orman niteliğini yitirmiş ve yeniden ormana dönüştürülmesi artık mümkün olmayan 473 bin hektar arazi üzerinde alt yapısı sağlanmış 400 bini aşkın yapı yer aldığını belirten Aygün, bu yapıların yıkılmasının ekonomik ve sosyal açıdan mümkün olmadığına işaret etti.


‘İŞGALDEN KURTARAMIYORSAN SAT’

Bir yanda devletin kaynak sıkıntısı çektiğini, diğer yandan yasal boşluk sebebiyle işgalci durumundaki kişilerin bir kuruş para vermeden, devlete hiç bir katkı sağlamadan bu arazileri kullandığını belirten Aygün, ‘Yıkamıyorsan, işgalden kurtaramıyorsan en mantıklı çözüm satmaktır’ dedi. Aygün, 2B’lerin satışında haklı bazı çekinceler olduğunu kabul etmekle birlikte bu işgalin bu şekilde devamının da kamu vicdanını rahatsız ettiğini vurguladı. Aygün, ‘Yasamız orman vasfını kaybetmiş arazinin sadece orman köylüsüne satılabileceğini öngörüyorsa da çoğu yerde orman köylüsü de kalmamış durumda. Çoğu arazi bir kaç el değiştirmiş ve kimin olduğu belli değil’ dedi.

’20-25 MİLYAR DOLAR KAZANMAK MÜMKÜN’

Aygün, bu arazilerin orman köylüsüne öncelik tanıyacak şekilde satışından 20-25 milyar dolar kazanmanın mümkün olduğunu, ayrıca bu satışın, emlak ve dier vergi gelirleri de hesaba katıldığında hazineye büyük bir katkı sağlayacağını, aynı zamanda mülkiyet sorunlarının da çözüleceğini ve adli ve idari yargının yükünün de hafifleyeceğini anlattı.

ORTA YOL ÖNERİSİ
ATO Başkanı Aygün, orman niteliğini yitirmiş arazilerin satışından elde edilecek gelirin yüzde 20’sinin orman köylüsünün desteklenmesi ve orman ağaçlandırılmasına aktarılması yönündeki düşüncenin doğru bir yaklaşım olduğunu da belirterek, ‘Ancak bu yüzde 20’lik oran yüzde 30-40’lara çıkarılırsa, yasaya karşı duyulan bazı endişeler de kısmın karşılanmış olur’ dedi. (2)Bakalım, Demokratik Kitle Örgütleri ve TMMOB bu “Yeni 2B yaklaşı”mına ne diyecek ?

buyukakın

kaynak :
(1) http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/04/16/iste.chpnin.2b.baris.projesi/613528.0/index.html
(2) 2B Sorunu Gerçekler – Öneriler TMMOB http://www.tmmob.org.tr/resimler/ekler/6e359e83860db1d_ek.pdf
(2) http://www.tmmob.org.tr/yayinlar/kitap_goster.php?kodu=36
(2) http://www.haberpan.com/ato-rant-lordlari-isgalin-bedelini-odemeli-haberi/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: