Her 5 emekliden 1’i aç, 4’ü yoksul – Disk Emekli Sen

Tüm emeklilere eksik ödenen alacakların, herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın ödenmesi için imza kampanyası başlatan Emekli-Sen, koşullarda iyileştirme istiyor.

Ekonomi- DİSK’e bağlı Emekli-Sen’in hesaplamasına göre her 5 emekliden 1’i aç, 4’ü ise yoksul. Tüm emeklilere eksik ödenen alacakların herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın ödenmesi için imza kampanyası başlatan sendika, 2002’den bu yana iktidarda bulunan AKP’nin uygulamalarının milyonlarca emekliyi mağdur ettiğini belirtirken bu uygulamaları şöyle sıraladı:

* Kazanılan mahkeme kararlarına rağmen SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin TÜFE alacakları ödenmedi, kamu çalışanlarına verilen ek ödemeler Emekli Sandığı emeklilerine verilmedi.

* 5510 sayılı yasayla sağlık özelleştirildi. Dolayısıyla sağlık kurumlarında muayene ücreti, ilaç parası ve katılım payı gibi ödemek zorunda kalındı.

* 4 kişilik bir ailenin, açlık sınırı 890.00 TL. Yoksulluk sınırı ise 2 bin 898 TL. Maaşların ortalaması Bağ-Kur’da 500 TL. SSK’de 650 TL. Emekli Sandığı’nda ise 900 TL dolayında.

Alacak 2 bin lira

* Bu durumda emeklilerin yüzde 80’i açlık sınırı altında maaş alıyor. Aynı zamanda tamamının maaşları yoksulluk sınırı altında. Daha açık bir ifade ile her beş emekliden dördü aç, tamamı yoksul.

* 2002 ve 2006 yıllarında SSK ve Bağ-Kur emeklerinin aylıkları eksik arttırıldı. Uzmanların değerlendirmeleri 7 milyon emeklinin her birinin alacağının 2 bin TL olduğunu gösteriyor. Davaya gerek kalmaksızın bu ödeme yapılsın.

Geçinemiyorlar

Emekli-Sen AKP’nin, 2002 ile 2006 farkları ödemediğini de hatırlattı. Bu konuda açılan davada, Ankara 17. İş Mahkemesi’nin 2002’ye ait eksik ödemeyi kabul etmesine karşın kararın temyiz ediliğini oysa, yaşanan yoksulluğa istinaden farkların tek tek dava açılmasına gerek kalmaksızın ödenmesi gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet 6 Nisan 2011
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=231344&kw=Her+5+emekliden+1%27i+a%E7%2C+4%27%FC+yoksul

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: