Uluslararası toplumun İstanbul İşgaline Doğru

Cumhuriyet gazetesinin 29.03.2011 gunlu manşetinde BOĞAZI NATO TUTACAK başlıklı haber aynı ile söyle idi.Cumhuriyet 29.03.2011
Boğazı NATO tutacakNATO’nun “Birleşik Koruyucu” operasyonunun sınırları genişletildi. Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi’nin tamamı Kaddafi’ye karşı uygulanacak abluka kapsamında NATO güçleri tarafından denetlenecek. Böylece Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerden Libya’ya olası silah sevkıyatının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Boğazı NATO tutacak
BARKIN ŞIK, ANKARA – NATO’nun Libya lideri Muammer Kaddafi’ye karşı başlattığı “Birleşik Koruyucu” operasyonunun sınırları genişletildi. Çanakkale Boğazı’nın da içinde olduğu 2 milyon 250 bin kilometrekarelik alan “operasyon bölgesi” ilan edildi. Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi’nin tamamı Kaddafi’ye karşı uygulanacak abluka kapsamında NATO güçleri tarafından denetlenecek. Yetkililer, Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerden Libya’ya olası silah sevkıyatlarının önüne geçilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Toplam 25 gemi ve 50 uçak tarafından yürütülecek NATO harekâtının “İleri Harekât Üssü” Sicilya adasındaki Trapani Üssü olacak. Türkiye’nin 4 fırkateyn, 1 denizaltı ve 1 lojistik gemisi ile destek verdiği ablukada, Libya’ya deniz yolundan girebilecek silah ve paralı askerlere geçit verilmeyecek. Abluka için ise Türkiye, 6 F-16 uçağı ile 1 tanker uçağını tahsis edecek. Sicilya’da konuşlanacak Türk uçakları, Libya’nın Akdeniz’e açılan hava koridorunu kontrol edecek.

Girit – Bingazi arası Türkiye’de
TCG Gaziantep, TCG Gemlik, TCG Yıldırım ve TCG Yavuz deniz ablukası operasyonuna katılacak. Bu fırkateynlere bir de denizaltı eşlik edecek. TCG Akar lojistik destek gemisi ise bu gemilerin yakıt ve su gibi diğer ihtiyaçlarını karşılayacak. Türk Hava Kuvvetleri, Akdeniz’de görev yapacak gemileri havadan koruma görevini üstlenecek. Denizdeki Türk gemileri İtalya komutasında görev yapacak. Türk gemilerinin Girit adası ile Bingazi arasında görev yapması planlanıyor. 1000 – 1200 arasındaki Türk askerinin katılacağı operasyonda Libya topraklarına ayak basılmayacağı belirtildi. NATO daha önce Libya’nın Akdeniz kıyılarındaki 800 kilometre uzunluğunda ve 500 kilometre derinliğindeki bölgeyi kontrol etmek üzere yola çıkmıştı. Tunus kıyıları ile Mısır’ın bir bölümü de yeni ilan edilen operasyon bölgesine girdi. Karadeniz ile Akdeniz’in bağlantısını sağlayan Çanakkale Boğazı da operasyon bölgesine dahil edildi. Çanakkale Boğazı, NATO güçlerince havadan ve denizden izlenecek. Çanakkale Boğazı’nın yanı sıra Ege Denizi’nin tamamı da abluka kapsamında denetlenecek bölgeler içinde.

Möntrö Sözleşmesi ve Egemenlik Hakkı

20 Temmuz 1936 da imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile Türk boğazlarından geçiş rejimini ve boğazlar bölgesinin güvenliği işleri düzenlenmiş ve boğazların denetimi TC ne verildi (1) .Boğazlardan yapılacak ticari ve savaş gemilerine dair tüm denetim gözetim ve güvenlik TC ye bırakıldı

Türk boğazları, kıta sahanlığı içinde kalan iç ve dış denizleri, ana kara parçasında tanımlanmış siyasi sınırıları üzerindeki yaşama, yaşama, yargı, yürütme –denetim ve gözetim-, yasama ez cümle Egemenlik hakkı Türkiye Cumhuriyeti’nindir ve TC Anyasasına göre egemenlik hakkı devredilemez.

NATO’nun Ege Denizindeki uluslararası sular dışında kalan Ege kıta sahanlığı ve Çanakkale Boğazının havadan ve denizden izlemesi, geçen gemileri denetlemes,i TC’nin egemenlik haklarına tecavuzdur ve bir aşama sonraki olası ileri demokrasi getirme işgali’ne doğru asimetrik bir provadır.

TCK 302 ” Devletin Güvenliğine karşı Suç”

TC nin kara suları ve boğazlarındaki denetim hakkı TC nin uhdesindedir. TCK Madde 302 ye göre “Devletin topraklarının tamamını ve ya bir kısımı yabancı devletin egemenliği altına koymak” suçtur. (2) AKP hukumeti ve Başkaban RTE ve Bu konuda Meclşisden geçen TESKEREYE olumlu imza koyan her milletvekil bu çerçevede devletin topraklarınındaki egemenlik hakkını geçici bir süre ile de olsa NATO egemenliğine bırakmakdan ötürü suç işlemiştir, bu karara imza koyanların tamamı, dokunulmazlıklarının kaldırılması ile “Devletin Güvenliğine karşı Suçlar”dan yargılanmalıdır.

buyukakin
30.03.2011

(1)http://tr.wikipedia.org/wiki/Montr%C3%B6_Bo%C4%9Fazlar_S%C3%B6zle%C5%9Fmesi
(1)http://sam.baskent.edu.tr/belge/Montro_TR.pdf
(2)TCK Madde 302-308 http://www.belgenet.com/yasa/tck/302-308.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s