“(İmamın Ordusu) Bütün Kopyalarına el konulmasına..” NE KİTAPMIŞ !


”( İmamın Ordusu) isimli doküman ve tüm nüshalarına, içerik olarak aynı mahiyetteki evrak ve tüm nüshalarına, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün 17 Mart 2011 tarihli yazısı ekinde sunulan 16 Mart 2011 tarihli 49 sayfalık rapor içeriğinde belirtilen evrak ve tüm nüshalarına CMK 121, 122, 123/2, 124, 127 uyarınca el konulmasına karar verildi.”
Bu karar üzerine Cumhuriyet Savcısı Öz, ”(İmamın Ordusu) isimli doküman ve tüm nüshalarına veya kitap taslağına, 3. kişilerde bulunan nüshalarına, kitap haline dönüştürülmüşse suretlerine içerik olarak aynı mahiyetteki evrak ve tüm nüshalarına el konulmasına ve muhafaza altına alınmasına, şüphelinin avukatına da bir nüshasını verdiğini beyan ettiğinden avukatındaki nüshalara da el konulmasına, mahkeme kararına rağmen vermeyen veya vermek istemeyenlerin ellerinde bulunan nüshaların temini için gerektiğinde arama ve el koyma kararı talep edilmesi, bulunması muhtemel diğer adreslerin tespit edilerek, bu adresler için de arama kararı talep edilmesi, aksine davranışın hem CMK 124, hem de örgüte yardım suçunun oluşturacağının bildirilmesi”
(1)

NE KİTAPMIŞ ?

Bu gün NTV nin http://www.ntvmsnbc.com/id/25195967/ IP adresindeki haberin bir bölümünde yukardaki açıklama yer alıyordu.

NTV deki haberin tamamının internetden alınan orjinal kopyasının jmp formatındaki kopyası ekte. Bunu eke koymamızın nedeni haber yarın bir gün NTV web sayfasından da silinir ise “yahu orjinali iste boyle idi” demek için.
Haberin orjinalinin word formatında kopyalanmışi ise aşağıda;


Polis Radikal’deki taslağı aldı
Ahmet Şık’ın yazdığı ancak henüz basılmayan kitabı “İmam’ın Ordusu” ile ilgili olarak polis Radikal Gazetesi’ni aradı ve Ertuğrul Mavioğlu’nun bilgisayarındaki kitap taslağını aldı.
ntvmsnbc
Güncelleme: 15:25 TSİ 24 Mart. 2011 Perşembe

İSTANBUL – Polis, Ergenekon tutuklusu gazeteci Ahmet Şık’ın kitabını bir kopyasının olacağı düşüncesiyle Radikal gazetesine gitti.

Şu an Radikal Gazetesi’nde iki polis memuru Ertuğrul Mavioğlu’nun bilgisayarında kitabın taslağını arıyor.
Ertuğrul Mavioğlu NTV yayınında olayı şöyle anlattı; “Bana daha önce Ahmet taslağını vermişti kitabı okuyayım diye. Şöyle bir bakmıştım ama bir fikir oluşmamıştı. Polis gönderilen dosyanın kopyasını alıp siliyor. Dosyanın da aslının silinmesini istiyor.”

İki polis memuru, 13. katta Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can’ın odasında gazetenin avukatlarıyla görüştü. Polis Ertuğrul Mavioğlu’nun bilgisayarındaki kitabın taslağının çıkışı aldı.
Mavioğlu, Ahmet Şık’ın kitap taslağına el konulması yönünde İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı olduğunu hatırlatarak, kitap taslağının polise teslim edilmemesinin ”terör örgütüne yardım ve yataklık” suçu kapsamında değerlendirileceğinin kendisine bildirildiğini söyledi.
Bu karar uyarınca Şık’ın gönderdiği kitap taslağının aranması amacıyla çalıştığı Radikal gazetesine gelen polislerin şu anda bilgisayardan taslağın çıktılarının aldığını, daha sonra kaydı sileceklerini belirten Mavioğlu, ”Ahmet Şık, 18 Aralık 2010’da ”00kitap son” koduyla kitap taslağını bana göndermişti. Açıkça söyleyeyim, fırsat bulup okuyamadım. Sadece bir göz gezdirdim ama şu an çok pişmanım okumadığıma. Ancak gök kubbe altında hiçbir şey gizli kalmayacaktır” dedi.
Mavioğlu, polisin, kendisinin dışında ayrıca Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık ile avukat Fikret İlkiz’i de arayarak, onlarda bulunan nüshaların da teslim alınacağı yönünde tebligatta bulunduğunu söyledi.

‘BASILMADI, ÖRGÜT DÖKÜMANI’

”Ergenekon” soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün talebini değerlendiren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında, Soner Yalçın’dan elde edilen bilgi ve örgütsel dokümanlar çerçevesinde Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın bilgisayarlarından elde edilen ”İmamın Ordusu” belgeleri ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğünün 17 Mart 2011 tarihli yazısının ekinde sunulan 16 Mart 2011 tarihli 49 sayfalık raporun incelendiği kaydedildi
.
Kararda, ”Kitap taslağının önceden hazırlanıp ardından örgütte etkin konumda bulunan Soner Yalçın’a gönderildiği, kitap üzerinde yazdığı notların talimata dönüştürülerek Ahmet Şık’tan elde edilen kitap taslağında uygulandığı, Ergenekon Silahlı Terör Örgütü talimatlarıyla bu kitabın yazdırılmaya çalışıldığı, kitap içeriğinde açıkça terör örgütünün ve amacının propagandasının yapıldığı, suçu ve suçluyu övme, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarının da örgüt talimatları çerçevesinde kitaba konu edildiği ve örgüt talimatlarıyla kitabın bastırılarak sansasyon ve dezenformasyon yapılmasının planlandığı, yargılanan örgüt üyelerine de bu suretle moral ve motivasyon verilmeye çalışıldığı, 49 sayfalık inceleme tutanağında ayrıntılı olarak belirtildiği”ne yer verildi.
Söz konusu yazıların, henüz basılmadığından kitap niteliğinde olmadığı, kitabın içindeki örgütsel emir ve talimatlar ile paragraf aralarına yerleştirilmiş, eklenmesi ve çıkarılması gereken yerlere ilişkin notlardan şu haliyle yazıların örgütsel doküman niteliğinde olduğu, örgütün amacına hizmet etmek ve propagandasını yapmaya yönelik hazırlandığının anlaşıldığı belirtilen kararda şöyle denildi:
”(İmamın Ordusu) isimli doküman ve tüm nüshalarına, içerik olarak aynı mahiyetteki evrak ve tüm nüshalarına, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün 17 Mart 2011 tarihli yazısı ekinde sunulan 16 Mart 2011 tarihli 49 sayfalık rapor içeriğinde belirtilen evrak ve tüm nüshalarına CMK 121, 122, 123/2, 124, 127 uyarınca el konulmasına karar verildi.”

Bu karar üzerine Cumhuriyet Savcısı Öz, ”(İmamın Ordusu) isimli doküman ve tüm nüshalarına veya kitap taslağına, 3. kişilerde bulunan nüshalarına, kitap haline dönüştürülmüşse suretlerine içerik olarak aynı mahiyetteki evrak ve tüm nüshalarına el konulmasına ve muhafaza altına alınmasına, şüphelinin avukatına da bir nüshasını verdiğini beyan ettiğinden avukatındaki nüshalara da el konulmasına, mahkeme kararına rağmen vermeyen veya vermek istemeyenlerin ellerinde bulunan nüshaların temini için gerektiğinde arama ve el koyma kararı talep edilmesi, bulunması muhtemel diğer adreslerin tespit edilerek, bu adresler için de arama kararı talep edilmesi, aksine davranışın hem CMK 124, hem de örgüte yardım suçunun oluşturacağının bildirilmesi” yönünde polise talimat verdi. Bu kararlar kapsamında, söz konusu kitap taslağının bir örneğinin kendisinde de bulunabileceği düşünülen Radikal gazetesinden Ertuğrul Mavioğlu’nun gazetedeki bilgisayarında inceleme başlatıldı.

İTHAKİ DE ARANDI

Ergenekon’da tutuklanan gazeteci Ahmet Şık, Ertuğrul Mavioğlu’yla beraber iki ciltlik Ergenekon kitabı yazmıştı.
Polis, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriye Öz’ün talimatıyla, Ergenekon tutuklusu gazeteci Ahmet Şık’ın kitabını yayımlayacağı düşünülen İthaki Yayınevi’nde bugün öğlen ikinci defa arama yapmıştı.
Polis ilk baskını dün gece yapmıştı. Yayınevi’nin Kadıköy’deki merkezinde akşam saatlerinde başlayan aramalar yaklaşık 6 saat sürmüştü.
Baskının Ahmet Şık’ın henüz piyasaya çıkamayan ‘İmamın Ordusu’ isimli kitabıyla alakalı olduğu belirtilirken, yayınevi yetkililerinden, bu kitapla ilgili bir yayın hazırlığı içerisinde olmadıkları açıklaması gelmişti.

KİTABA ELİ DEĞEN YANACAK

Korkarız bu kitap legal olarak basılamayacak, satılamayacak, okunamayacak. Ne elde, ne evde yazılı çıktısı, ne PC de dijital kopyası bile bulundurulamayacak. Hatta bu kitaba övgü de yapılmayacak. Bunların tamamı hem CMK 124, hem de örgüte yardım suçunun oluşturmakta.. Kitaba elini değen yazarı gibi yanacak.

Hitler Almanyasında kitaplar Nazilerce yakılarak yok ediliyordu.. Gönüllü yüzlerce antifaşist Alman yurttaşı ise her birisi birer kitabı ezberlemiş, sonra herbiri ezberledikleri kitabı kendileri yok etmişdi. Daha sonraki donemde ezberlerinden bu kitapları yazarlarının diliyle tekrar yazarak geleceğe ulaştırmışlardı. Hitler Almanyasında ki almanlar daha şanslı idi; Kitapları okuyanların her biri tutuklu değildi ve kitabı okuyarak ezberleme fırsatı elde etmişlerdi, kimin hangi kitabı okuyup ezberlediğini faşistler bilmiyordu.

YAZARIN VE TOPLUMUN HAFIZASI

Hadi biz şimdi polis marifeti ile kitabın dijital orjinaline ve kopyalarına el koyup kitabın tüm nüshalarını yok ettik. Peki kitabın yazarının ya da okuyanların hafızası nasıl silinecek ?

Hafıza silme yöntemi de izlenmedi mi? İzlendi.. Merdivenden düşüp beyin sarsıntısı geçiren adamın hafızası kalır mı? (2) Kalmaz… Yazarın hafızasını sildik diyelim; Toplumsal Hafıza nasıl silinecek?

Hukukculara birkaç soru : Peki Ahmet ŞIK CMK kapsamında yargılanırken bu kitapdan ötürü kendisine iyüklenen suç/lar kapsamında “delil olarak bu kitap çıktısı mahkemeye sunulmayacak mı”? Bu kitabı hakimler okumayacak mı ? Hakimlerde bu kitabı okuduktan sonra es kaza evde karsına çoluğuna çocuğuna eşine dostuna kitabın içeriğini anlatırlarsa, örgütsel dökümanı ve bilgiyi ifşa etmek, paylaşmak ve yaymak, dolaylı propogandasını yapmakdan ötürü suçlu olmayacaklar mı ? Kamuoyu ve eninde sonunda AİHM kitabın yazarının ne ile suçlanığını kitabın içeriğini okumadan nasıl anlayacak ? Yine es kaza kitabın dijital kopyası farkli kişilere yollandı ise ve bir gün bu kitap yurt dışında da olsa basılırsa, ne gibi bir toplatma yok etme işlemi yapılacak?

YAZARIN CAN GÜVENLİĞİ ?

Eğer kitap bu denli tehlikeli bir dökümansa Ahmet ŞIK’ın can güvenliği son derece risk altıdadır.
Ahmet ŞIK tutukevinde “nasıl merdivenden düşmeden, aklı dimağı sağlam bir biçimde hayatta tutulacak? ” Hafızasını kaybetmezde “ya ayni kitabı yeniden yazarsa” gerekçesi ortadan kaldırmak isteyenler olmayacak mı?

AÇIKLAMA GEREK !

Kamuoyu; “Yargıtay Başkanı, Yargıtay Başsavcısı, HSYK Başkanı, Baro Başkanı, Adalet Bakanı ve Hukuk bilim adamları ile Ana Muhalefeti, Meclis içi dışı diğer muhalefet parti başkanlarından” makul ve mantıklı birer açıklama bekler!

Akla zarar bir durum. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete..

buyukakin
24.03.2011

(1)http://www.ntvmsnbc.com/id/25195967/
(2)http://www.odatv.com/n.php?n=sener-eruyguru-nasil-oldurduler-2003111200

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: