Torbadan ne çıkarsa bahtına….

Mevcut siyasi partiler, dernekler, sendikalar, meslek odaları yasaları ömür boyu başkanlık yaratıyor.

Bu günki manzaraya bakalım, CHP, MHP, AKP, DİSK, TÜRKİŞ, TMMOB ve benzeri kitle örgütleri ile bir kısım bilinen derneklerin başkanları ve yürütme kurulu üyeleri kaçar dönemdir ve kaç yıldır bu görevlerin başında kaldılar, hatta bir kısmı hala kalmaya devam ediyor…

AB demokrasilerinde siyasi temsil, yani milletvekilliği 3-5 yılı gecmeyen dönemsel ve geçici bir görev olarak kabul edilirken TC de siyasete giren ölene dek bırakmıyor. Milletvekilliği bir meslek degil yurda donmüşümlü bir geçici görevdir. Bakalım 20121 seçimlerinde muhalefeti iktidar meclisin % kaçı sıfır km isimlerle değişecek, yaş ortalaması kaç’a inecek, kaç. kadın mv olacak? Yanıt.. inan milletvekilliğini meslek edinmiş göbekçilerin % 90’ı yine meclisde olacak !

Şu sıra Siyasi Partilerin binalarında, meclis koridorlarında, ibadethanelerde, içkili restoranlarda Tek seçici Parti Başkanları ile göbekçi tayfasının gözüne girebileceklerin kulisleri devam etmekde.. Hangisinde ülkeye demokrasiye içinden geldigi sosyal katmana dair ojektif değendirme mevcut ? Aday adaylarınin her birisi dir diğerinin paşasını aşağı çekmek öne çıkmak telaşında değil mi?

İktidarı muhalefetei kaç siyasal parti, ırk dil din meshep ayrımı yapmadan toplum içinde varlıkları, birikimleri ve yaptıkları ile rüştünü ispat etmiş, bilim insanlarına, iş insanlarına, esnafa, STK üyelerine, işçilere, işyeri temsilcilerine , gençlere, akil adamlara siyaset daveti yapar? Sıfır..

Siz % 10 seçim barajını geçen malum siyasi partilerden böyle açık bir çağrı duydunuz mu? Sistemin % 90’ı başkana yaranma merkez karar organlarına, il ilçe belde başkanlıklarına gelebilme ve en sonu TBMM girebilme adına yapılan yalakalıklar üzerine kurulu değil mi? Tesadüfen bu noktalara gelenlerin oralarda görev yapabilme şansı var mı?

Hiç mi değerli bilim insanları, işçi temsilcileri, gelecek vaadeden donanımlı gençler yok?
Elbette var, ancak ister dernek ister siyasi parti ister meslek odası başkanı -çoğunluğu- kendi koltuklarına rakip olacak insanları kendi örgütlerinde ister mi? Siz bahse konu partilerden boyle bir çağrı duydunuz mu? Duydu iseniz bu çağrının gerçekden yaşama geçtiğini gördünüz mü?

Mevcut siyasi partiler, dernekler, sendikalar, meslek odaları yasalarını bayrak yarışına, demokratik katılımcı bir çerçeveye dönüştürücek bir siyasi irade adam gibi adam var mı?

Milletvekili adayı alma kriterlerini yayınlayan bir parti gördünüz mü? Üniversiteyi bitirimiş ancak işsiz siyaseten ülkeye katkı sunma heyacabı içinde olan bir gencin, asgari ücretle çalışan bir işçi temsilcisinin, kıt kanaat gecinen bir akademisyenin 2-3.000 TL millet vekili adaylık ücreti yatırıp aday olma şansı var mı? Milletvekili adaylığı parası olanının bir ayrıcalığı mı?

Kendi çıkarına %10 seçim barajını indirmeyen, seçim, siyasi partiler, derneler, meslek odaları yasalarını değiştirmeyen, aday olacak yurttaşlarından lotarya gibi 2-3 milyon para isteme yüzsüzlüğü göstere muhalefeti iktidarıyle, tek secicilerin işaret edeceği adaylara torba milletvekili seçimine gidiyoruz.

Torbadan ne çıkarsa bahtına….

buyukakin
09.03.2011

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: