Erbakan’ın Haziran 2011 seçim stratejisi neydi ?

Prof.Dr.Necmettin Erbakan TC siyasalında kendine özgü söylem ve uygulamaları ile kah iktidarda kah muhalefettede bulunmuş, yargılanmış, hüküm giymiş, affa uğramış, yeniden siyaset sahnesine dönmüş bir parlamenterdi. Ülkeye katkı ve zararlarının değerlendirilmesi elbet bu günden yarına TC nin siyasi tarihi içinde tartışılmaya devam edilecek .

85 yaşına bakmadan, kendi rahle-i tedrisatından geçen RTE ve AKP iktidarına karşı muhalif mücadele cephesi açan Erbakan’ın çok önemsediği Haziran 2011 seçimlerine ilişkin stratejisi neydi ?

Meclisde 4.parti

Erbakana % 10 seçim barajı nedeni ile TBMM ne girme şansı olmayan AKP dışında merkez muhafazakar sağ ile güç birliğine girişmek ve bu oyları toparlayarak Meclise AKP, CHP, MHP dışında “dördüncü bir parti”olarak girmeyi tasarlanmakta idi..

Bu gün Erbakan’ın Demokrat Parti içinde yeni bir yapılanmaya yönelik kendisine haber yolladığını dillendiren Çiller, Erbakan’ın “Demokrat Parti içinde bir araya gelir miyiz?” görüşmenin detaylarını açıklamadı.(1)

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan ile yaptığı görüşmenin ardından 3 Eylül 2010 da 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i ziyaret etmişti. Bu görüşmeler, Erbakan’ın, SP Genel Başkanı seçilmesinin ardından ittifaka yönelik arayışlar yeniden gündeme gelmişti.

Demokrat Parti kaynakları, “… Eğer Cindoruk ile Erbakan anlaşma sağlayabilirse ittifakın çatısı kurulmuş olur. Şener de yer alır. Yurt Partisi lideri Sadettin Tantan’a, Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Toker’e, Hak ve Eşitlik partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu’na da çağrı yapılır. Merkez sağ, milliyetçi ve muhafazakâr kesim içinden Sadi Somuncuoğlu, İlhan Kesici, Mustafa Özbek gibi bazı isimler de bu ittifak listesinden aday gösterilebilir. İttifak, DP çatısı altında yapılır ve diğer partilerin adayları DP listesinden seçime girerler. …” (2) açıklamalarında bulunmuştu.

Seçim öncesi olası ittifaklar konusunda, “Ülkemiz, milletimiz için gereken ne ise hepimiz onu seve seve yerine getiririz” diyen Erbakan 03.Kasım.2010 Abdullatif Şener ile tekrar bir araya gelmişti. (3)
25.Kasım.2010 da ise BBP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Topçu ile buluşan Erbakan iki partiyi ”kardeş” olarak nitelendirerek, görüşmelerinde Türkiye ve dünya gündemine ilişkin konuların değerlendirdiklerini bildirmişti. (4)

Bir dönem koolisyon ortağı olduğu Ecevit gibi tedavi için gittiği Özel Hastane de şifa bulamadı ! 27 şubat 2011 de vefat ederek Siyaset Sahnesinden ayrıldı..

Erbakanın 2011 Seçim Projesinin Önemi

Erbakanın seçim projesi çok önemlidir. Meclise AKP, CHP, MHP ve bağımsız olarak girecek BDP dışından 4 üncü bir partinin % 10 barajını geçerek girmesi halinde AKP nin “Tek Başına Hükümet” kurma olasılığı bitecektir.

AKP nin tek başına hukumet kuramaması tüm anti demokratik uygulamaların, yolsuzlukların sorgulanabilmesi olanak sağlayacaktor. Ayrıca dokunulmazlıkların kaldırılarak TBMM de yargı dosyaları bekleyen başta Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül olmak üzere diğer vekil ve şahsiyetlere yargı süreci açılacaktır.

Muhafazakar merkez sağdaki liderlerin kişisel varoluşları ve siyasal söylemlerini demokratik yoldan TBMM ne taşımalarının tek yolu, “kamburlarını bir kenara bırakıp” seçime sağda tek bir pati ve tek bir ortak liste ile girmeleridir.

Bu kendileri için de, ekmeğini yedikleri suyunu içtikleri TC için de son şanstır. Umarız AKP ve MHP dışındaki “Muhafazar Sağ” bunu görür.

buyukakin
27.02.2011

(1) http://www.internethaber.com/olmeden-once-cillere-ne-haber-yolladi-331115h.htm
(2) http://www.gazete5.com/haber/merkez-sag-da-demirel-destekli-ittifak-arayisi-tantan-sener-erbakan-22-ekim-201-51501.htm
(3) http://www.posta.com.tr/siyaset/HaberDetay/Erbakan__Abdullatif_Sener_le_gorustu.htm?ArticleID=49113
(4) http://www.yirmidort.tv/politika/bbp-genel-baskani-topcu-erbakan-la-gorustu-haber-13380.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: