İsyan Türkiye Sınırına dayandı

Kuzey Irak’ta isyan: 14 yaralı

KUZEY Afrika ülkelerinde yayılan yönetime karşı protesto gösterilerinin sıçradığı Kuzey Irak’ta 17 Şubat’ta 2 kişinin yaşamını yitirmesi ardından Süleymaniye’de yapılan gösterilerde 5’i polis 14 kişinin yaralandığı açıklandı.

(DHA) – Perşembe günü Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi Süleymaniye il binasının tahrip edilmesi, açılan 2 kişinin öldürülmesi ardından gösteriyi yapmakla suçlanan Erbil kentindeki “Goran Hareketi”ne ait binanın ateşe verilmesi ile tırmanan olaylar dün yine Süleymaniye’ye sıçradı.

Perşembe günü meydana gelen olaylarda Barzani güçlerini kalabalığa ateş açmak 2 kişinin ölümü, en az 30 kişinin yaralanmasına yol açmakla suçlayan 1000 kadar kişi gösteri protesto gösterisi yaptı.

Mesut Barzani’nin özür dilemesini isteyen grup yapılan uyarılara rağmen dağılmadı. Bunun üzerine peşmerge güçleri göstericilere basınçlı su ile müdahale etti. Bu arada silah sesleri de duyuldu.

Çıkan olaylar sırasında çok sayıda bina ve işyeri taşlanırken, 13’ü taş ve sert cisimlerle 1’i de kurşunla olmak üzere 14 kişi yaralandı. Olaylar sırasında bir göstericinin elinde orak taşıdığı dikkat çekti.

Olaylar güçlükle bastırılırken, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’nin internet sitesi, bir güvenlik görevlisine dayanarak, “Halka ateş edilmesi gibi bir şey söz konusu değil. İzinsiz bir gösteri yapılmış ve polis yasal görevini yerine getirmiştir. Polisimiz, basınçlı su kullanmış, bazı bina ile işyerlerinin camlarını kırılması üzerine halkı dağıtmak için plastik mermi kullanmıştır. Göstericiler içinde polise ateş açan 3 kişi tutuklanmıştır”açıklamasını yayınladı.

Bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, “Goran Hareketi”, Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani önderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği’ni muhalefetin sesini bastırmak için şiddet ve orantısız güç kullanmakla suçluyor.

20 Şubat 2011
İhsan DÖRTKARDEŞ,
kaynak : http://www.milliyet.com.tr/kuzey-irak-ta-isyan-14-yarali/dunya/sondakikaarsiv/20.02.2011/1354799/default.htm
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-12493712

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: