AKP dışındaki Siyasallara ÇAĞRI

2011 seçimlerine 1982 Darbe Anayasasının SEÇİM KANUNU ile gitmekteyiz.

Seçim sisteminin anti demokratik % 10 Seçim barajı nedeni ile TBMM’ne ülkenin gerçek siyasal tercihleri ve bu tercihlerin gercek milletvekilleri girememektedir.

Merkez Sağ ve Merkez sol dışındaki siyasi görüşlerin bu seçim sistemi ile TBMM de temsil olanağı yoktur. Hal böyle iken merkez sağ ve merkez sol dışındaki diğer sağ ve sol partilerin “önce kendi içlerinde” sonra “ sağ ve sol bütünleşik blok olarak güç birliği”ne girişmesi ve ardından merkez sol ve merkez sağ partilerde toplumsal baskı yaratarak tek şemsiye altında aday göstermelerindan başka çıkar yok gözükmemektedir.

Bu güç birliklerinin yapılamayışı nedeni ile baraj altında kalan oylar BOŞA GİTMEKTE, boşa giden oylar ise İktidar Partyisinin hanesine + Milletvekili olarak yansımaktadır.

NASIL MI?

2002 ve 2007 genel seçimlerin verilerini tablodan inceleyelim ve sonra devam edelim..

Son iki Milletvekili seçimleri incelendiğinde; 2002 seçimlerinde 41.407,027 kayıtlı seçmenden 8.638.866 seçmenin oy kullanmaya gitmediği, benzer biçimde 2007 seçimlerinde de 36.056.293 seçmenden bu kez 6.743.010 seçmenin sandığa gitmediği bilinmektedir.

Sandığa gitmeyen, oy vermeyen her yurttaş iktidar partisinin + Milletvekili çıkartmasına, durduğu statik noktadan katkı sağlamakta olduğunun farkında bile değildir.

AKP 2002 seçimlerinde 41.407.027 kayıtlı seçmenden 10.808.229’unun oyu ile yani toplam seçmenin % 26’sının oyu ile 363 Milletvekili çıkarıp iktidar olmuştur.Yine AKP 2007 seçimlerinde 42.799.303 kayıtlı secmenden 16.327.291’inin oyu ile yani toplam seçmenin % 38’inin oyu ile 341 Milletvekili çıkarıp iktidar olmuştur. (bknz tablo)

AKP’ye 2002 seçimlerinde toplam seçmenin % 74’ü, 2007 seçimlerinde ise toplam seçmenin % 62’si HAYIR demesine rağmen daha doğrusu boşa giden ve kullanılmayana milyonlarca oya karşın 1982 Darbe Anayasasının UCUBE Seçim Kanunu ile iktidardadır.

2011 Mv SEÇİMLERİNE ÇEYREK KALDI !

Öyle gözükmektedir ki, Merkez sağ ve Merkez solda AKP dışındaki seçmenler oylarını birleştirmez ise; 2002 ve 2007 de olduğu gibi yaklaşık 7 milyon seçmen oy vermez ise; AKP yine iktidar olacak Demokratik Laik Uniter Sosyal Hukuk Devletini IRAN İSLAM CUMHURİYETİ benzeri RADİKAL DİN DEVLETİNE dönüştürme sürecine tam gaz devam edecektir.

AKP iktidarının bu tezgahını durdurulaması isteniyor ise bunun tek mantıklı yolu mevcuttur;
Merkez Solda CHP’ye ve CHP dışındaki solun diğer partilerine düşen görev CHP çatısı altında güç birliği yapmaktır. CHP dışındaki sol partiler 2002 ve 2007 seçimlerinde aldıkları oy oranına paralel gösterecekleri adaylarını CHP ye üye yaparak CHP ile TBMM ye taşımalıdır. CHP de bu talebi kabul etmelidir. CHP dahil olmak üzere tüm siyasal partiler seçimlerde oy vermeye gitmeyen yaklaşık 7 milyon seçmeninin koluna girip sandığa götürmelidir.

Aynı biçimde Merkez Sağı toparlamaya talip ve bu gün için en AKP dışından en fazla oy oranına sahip MHP; yine AKP dışındaki diğer sağ partiler ile ile güç birliği oluşturmalı, bu partilerin göstereceği adayları MHP üyesi yaparak seçimlere girmeli, bir önceki seçimler oy vermeye gitmeyen konu komsu kimi buluyor erişebiliyor ise onların koluna girip sandığa götürmelidir.

AKP iktidarının demokratik yoldan seçimle alaşağı edilmesinin tek makyavelist yolu budur. CHP ve MHP bu misyonu üstenmeden ve bu güç birliğine diğer sağ ve sol partiler katılamadan 2002 ve 2007 seçimlerinde olduğu gibi “dediğim dedik çaldığım düdük” ile seçime giderlerse bu kez “ne çalacakları düdük ne de siyaset yapacak demokratik laik üniter TC kalmayacaktır.”

AKP dışında adı ve siyasi yelpazadeki yeri ne olur ise olsun, bu güç birliğini yapmayan tüm siyasallar bir ABD-AB ürünü olan BOP eş başkanını bir kez daha önce TBMM’ye, ancak hemen ardından Çankayaya taşıyacak, kendi iplerini kendileri çekecektir.

buyukakin
11.02.2011

Reklamlar

Bir Yanıt to “AKP dışındaki Siyasallara ÇAĞRI”

  1. Erdal ÜLKER Says:

    Sayın Büyükakın,
    Önümüzdeki seçimlerde maalesef %10 barajı işleyecektir.Kemal KILIÇDAROĞLU’nun 41 sözünün 21.maddesinde “Temsildeki adalet ilkesini yok eden yüzde 10 seçim barajı kaldırılacaktır”hükmü gereği,AKP dışında kalan Sol ve Sağ Partilerin bu seçimlerde CHP’sini doğrudan desteklemeleri en uygun yol olacaktır.Bu destek 41 sözün yürürlüğe konulmasını sağlayacak ve sonraki seçimlerde bu partiler rahatça adaylıklarını koyabileceklerdir.Selam ve sevgilerimle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: