YCHP ve Cumhuriyet’in yeni ekonomi politiği

Unutulan banka hortumlaması

AKP Ekonomi İşleri Başkanı Dr.Bülent GEDİKLİ, DÜNYA Gazetesi’ne verdiği röportajda Banka hortumlamasının Türkiye’ye maliyetinin 70 milyar doları bulduğunu anlatıyordu.(1)

Evet, Turgut Ö. ve ANAP hükümetleri ile başlayan devleti soyma projesi DSP-MHP-ANAP koalisyonu ile son kerteye gelmis ve Ecevit kucağında “Derviş Yasaları” ile seçime gitmişti. (2)

Kemal D. ce ilan edilen “Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı” 15 yasa değişikliğini içermekteydi.
1. Bütçe kanunundaki değişiklikler
2. Görev zararlarını kaldıran kararname ve kanun
3. Borçlanma yasası
4. Kamulaştırma yasası
5. 15 bütçe ve 2 bütçe dışı fonun kapatılması ile ilgili yasa
6. Kamu İhale yasası
7. Merkez Bankası yasası
8. Bankalar kanunundaki değişiklikler
9. İş güvencesi yasası
10. Ekonomik ve sosyal konsey yasası
11. Sivil havacılık yasasında değişiklik
12. Telekom yasası
13. Şeker kanunu
14. Tütün kanunu
15. Doğalgaz kanunu.

ABD mutemedi Kemal D. önce TC ekonomisindeki emperyal sermaye, IMF, Dunya Bankası girişli paranın hortumlanmasını durdurmus, Cumhuriyetin kuruluşundan o gune dek gelen karma devletci ekonomi’nin son bulmasını sağlamıştı. Başlangıçta DSP-MHP-ANAP hukumeti içinde ekonomiden sorumlu Bakan; sonra CHP’de Edirne Milletvekili kartviziti ile çalışarak siyasi ve ekonomik misyonunu tamamlamış, ekonomi politik yol haritasını AKP’ye bıralarak anavatanı’ABD ye dönmüştü.

Recep T. ilk iş olarak kendisinin BOP – Büyük Orta Doğu Projesinin eş başkanı olduğunu ilan etmek ve TC’nin ulusal varlıklarını yok eden Derviş Yasalarını harfien ve tam gaz uygulamakla işe başlamıştı.

Güncele gelirsek;

Cambaza bak cambaza

2002 den bu güne değin K. Derviş’ce verilen yol haritası, emperyal yahudi sermayesi tarafından pompalanan sıcak para ile ayakta tutuldu ve halen tutulmakda.

Verilere şöyle bir bakalım; AKP’nin iktidara geldiği 2002 de İhracat : 35,7 milyar $ , ithalat : 51.2 milyar $ dı. AKP ile gelinen 2010 da ise ihracat : 117,7 milyar $ ithalat ise : 117.75 milyar $.. Bkz tablo:

“Oh ne kadar güzel, AKP daha ne yapsın ihracatımız 35,7 milyar dolardan 117.7 milyar dolara çıkmış” diyen at gözlüklüler elbet olacaktır.

Ancak somut olan tek gerçek TC’nin borç batağı elektirik su doğalgaz mağdenler fabrikalar limanlar satılmasına karşın 8.3 milyar dolardan 65.8 milyar dolara çıkmış durumda.

Ayrıca UK pasaportlu Maliye Bakanı’nın kendi acıklamasına göre 2002-2010 arasında geçen 9 yılda satılan ulusal kaynaklardan özelleştirme adı altında + 32.46 milyar $’a yakın gelir sağlanmış (3)
Özellşertimeler ile satılan kamu kurumlarında çalışan 27.877 kişiden 12.672 kişinin işine son verilmiş kalanlar ise başka kurumlar ile özellştirilen şirketlerde bırakılmıştır.

Sonuç olarak “Ergenekon, balyoz, darbe, Hizbullah, Deniz B.nin kaseti, çakma kürt–alevi-roman açılımı, 37 etnik köken sarmalı, güdümlü yargı, referandum, 12 eylülü yargılayacağım” ile millete cambaza bak derken, tüm kaynak kullanımları dağılımını iktidar olan elinde bulunduran, dilediğini dilediğine veren satan Tayyip E.; 2002 den 2010 kadar geçen sürede tüm yurttaşları borçlandırarak 65.8 milyar dolar + özelleştirme talanından 32,46 milyar dolar toplam 98,26 milyar doları ekonomiden emmiş, yarattığı bağdem bıyıklı kendi sermayedarına aktarmıştır.

Evet, AKP nin bu talanı 70 milyar $’lık banka hortumlamaları ile yapılan talandan çok daha fazla dır.

YCHP ve Cumhuriyet’in yeni ekonomi politiği

Durumun vahameti bu denli açık iken YCHP ye düşen kayıkçı kavgasını bırakıp AKP’nin bu emme sürecini yurttaşa anlatmak ve bunun durdurulacağını dillendirmek; Bu talanla zenginleşen yandaşların isviçreye transfer olan kaynaklarını geri almak ekonomiye sokmak olmalı..

Sosyal Güvenlik şemsiyesi ile bedelsiz sağlık, bedelsiz eğitim, Yasaşanabilir Asgari ücret, yaşanabilir emekli maaşı, gıda, sağlık, tatil, konut kooperatifleri sade yurttaşın yasaş koşullarını iyileştirmek. Halka açık anomim ortaklılar ile emeğinin karşılığı vermek;

Gerçek gündem, din iman gücü ile iç isyanları baskı altında tutulan işsiz ve aç kitlelerde, açlık yoksulluk sefalet icindeki yurttşda geleceğe umutla bakabilecek duyguları yaratmak, Ümmet yerine devlete olan güveni yeniden yeşertmek;

Emek sınıfının desteği olmadan, tatil bavuluna tıkılan gereksiz giysiler gibi “Gel ne olursan ol gel katıl bize” söylemi ile kitleselleşilemeyeceğini anlamak; Saçma sapan mahalle kavgası ağzından uzaklaştırıp is emek ve hürriyete saygılı, sosyal devlete dönük yeni ekonomi politiği yaratmakolmalı…

buyukakin
02.02.2011

(1) http://www.akparti.org.tr/ekonomiisler/gedikli-roportaj-verdi-mali-kuraldan-once-gelir-vergisi-r_7457.html
(2) http://www.kurtuluscephesi.com/kurcep1/kc61_2.html
(3) http://www.gazete5.com/haber/akp-ozellestirme-rakamlari-10-agustos-201-34127.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: