Nihat SARGIN’i yitirdik

Türkiye’deki sosyalist mücadelenin en önemli ve aktif isimlerinden biriydi

Nihat Sargın’ı yitirdik

Cumhuriyet- İstanbul Haber Servisi – Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden, 12 Eylül’de kapatılan Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Genel Sekreteri ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) kurucusu Nihat Sargın (81) dün sabah yaşamını yitirdi. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Nihat Sargın’ın yaşamını sosyalizm mücadelesine adamış bir “çınar” olduğunu söyledi. Sargın, ocak ayında geçirdiği beyin enfeksiyonu sonucu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yoğun bakıma alınmıştı.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Nihat Sargın’ın hayatını sosyalizm mücadelesine adamış bir çınar olduğunu söyledi. Sargın’ın 21 yaşında TKP üyesi olarak başladığı sosyalizm mücadelesini 60’lı yıllarda TİP Genel Sekreterliği ve TBKP kuruculuğu ile sürdürdüğünü belirten Taş, “Bu uzun sosyalizm mücadelesi boyunca pek çok kez tutuklandı. 12 Eylül faşist darbesinin ardından 7 yıl sürgünde yaşamak zorunda kaldı. Sargın, her tür zorluğa rağmen sosyalizm uğruna mücadele etmekten hiç vazgeçmedi. Reel sosyalizmin yenilgisinin ardından oluşan yılgınlık ve inançsızlık ortamınının dağıtılması için elini taşın altına koyanlardandı. ÖDP’nin oluşumunda yer aldı. Sosyalizm mücadelesinin emekçisi Sargın’ı sevgi ve saygı yürüyüşü ile sonsuzluğa uğurlayacağız. Sargın’ı sahiplenmek sosyalizm düşüncesini sahiplenmektir. Sargın’a sahip çıkmak kendi tarihimize sahip çıkmaktır. Yüreği eşitlikten, özgürlükten yana atan bütün yurttaşlarımızı sosyalizm emekçisi Sargın’ı karanfillerle uğurlamaya çağırıyoruz” dedi.

Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (EDP) yapılan yazılı açıklamada da “Türkiye’de sol siyasetin önde gelen adlarından Sargın’ın hayata veda ettiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Sargın altmış yılı aşan siyasi hayatında solun Türkiye’de yaygınlaşması için çaba sarf etmiş saygın bir siyaset adamıydı. Gerek TİP, gerekse TBKP döneminde solun yasal alanda var olması ve güçlenmesi için büyük bir mücadele yürütmüş ve büyük bedeller ödemişti” denildi.

Sargın’ın cenazesi 19.11.2010 cuma günü öğle namazını müteakip Kadıköy Kızltoprak Zühtüpaşa Camisi’nde yapılacak törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

kaynak: Cumhuriyet 18.11.2010

Nihat Sargın kimdir

1929’da İstanbul’da doğan Sargın, 1944 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde üniversite yaşamının başlamasıyla birlikte demokratik sol çevrelerle ilişkiye geçti. 1946’da İstanbul Yüksek Tahsil Gençlik Derneği’nin kuruluşuna katıldı ve genel sekreterliğini yaptı. 1949 Ekimi’nden başlayarak tutuklanana dek derneğin yayın organı Hür Gençlik’in sahipliğini ve yayın yönetmenliğini yaptı. Hür Gençlik’in barış yanlısı yayınları nedeniyle Sargın 1950’de ilk tutukluluğunu yaşadı.

Mart 1954’te tahliye edildi ve tıp fakültesine dönerek eğitimini tamamladı. 1952’de cezaevinde nişanlandığı yoldaşı Yıldız Sargın’la 1955 yılında evlendi. 1961 de kurulan Türkiye İşçi Partisi’ne üye olan Sargın, daha sonra TİP Genel Sekreteri oldu. 12 Mart 1971 askeri darbesiyle TİP kapatıldı. Sargın “1971 TKP Davası” olarak bilinen dava nedeniyle tutuklandı.

1975’te kurulan 2. TİP’in kurucuları arasında yer aldı ve genel sekreteri oldu. 12 Eylül askeri darbesi sonunda parti kararıyla yurtdışına giden Sargın, 1987’de Türkiye Birleşik Komünist Partisi’nin (TBKP) kuruluşunda yer aldı. Behice Boran’ın ölümü üzerine TBKP Genel Başkanlığı görevini üstlendi. 1987’de Türkiye’ye dönen Sargın uzun dönem işkence gördü. Tahliyesinin ardından TBKP’nin Türkiye’deki yasal kuruluşunda yer aldı. Partinin 1991’de kapatılmasının ardından üyelerini Sosyalist Birlik Partisi’ne yönlendirdi ve tarihsel belge mirasını toplamak, düzenlemek ve kullanıma sunmak üzere TÜSTAV’ın kurulması kararını aldı. Siyasi yasağının bitmesinin ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ne (ÖDP) üye oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: