30 Ağustos EMPERYALİZME KARŞI ZAFER BAYRAMI

OSMANLI DEVLETİNİN SONU
Avrupa Devletlerine verilen, (ayrıcalıklı ticari işlemler ile mülkiyet sermaye haklarının devri) KAPİTÜLASYONLAR, bu günki anlamı ile ÖZELLEŞTİRLEMELER ile hazinesi ifas ettirilen Osmanlı Devleti, en nihayet İtilaf devletleri adına İngiliz Kıraliyet Donanmasının 13 kasım 1918 de İstanbul’u işgali ile siyasi tarih sahnesinden silindi.

Osmanlı Devletini ortadan kaldıran İtilaf (Anlaşma-İşbirliği) devletleri şunlardı :
• ABD (1917’de katıldı.)
• Belçika Krallığı (ve Katılan Belçika Sömürge güçleri)
• Britanya İmparatorluğu (Birleşik Krallık ve İrlanda, Avustralya, Güney Afrika, Hindistan Britanya’nın deniz aşırı toprakları; Kanada, Newfoundland Yeni Zelanda)
• III. Fransa Cumhuriyeti (ve Katılan Fransız Sömürge Güçleri)
• İtalya Krallığı (1915’da katıldı.)
• Japonya
• Karadağ Krallığı
• Portekiz
• Romanya Krallığı
• Rusya İmparatorluğu
• Sırp Krallığı
• Yunanistan
Başta İstanbul olmak üzere Misaki- Milli / TC nin bu gunki siyasi sınırı içine bizzat girerek işgal eden İtilaf Devletleri Ordular ise İngiltere, Fransa, Yunanistan, İtalyan orduları idi.
İhtilah devletlerince yapılan işgal, akeri bir savaşdan ziyade işgal ettikleri topraklarda kadınlara tecavuz, genç yaşlı çoluk çocuk demeden katliam, kamu ve yurttaş malını talana dönüştü.

ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞI
Mustafa Kemalin 1919 da samsuna çıkarak başlattığı çoban ateşi onun ve ekibinin önderfliğinde si,yaqsi kurtuş fikri olarak anadoluda dalga dalga yayıldı,
Siyasi kurtuşu bilinci hızla Anadoluda kabul gören bu hareket Kurtuluş Cemiyetleri/Dernekleri ve Kurtuluş Kongreleri/ Çalıştay’ları ile pekiştirildi.

Emperyalist ordulara karşı yurdun yedi çoğrafi bölgesinde yurtserlerin başlattığı bölgesel silahlı mücadeleler ; Mustafa Kemal ve ekibinince örgütlenen ulusal ordu, ülke genelinde topyekün Emperyalizme Karşı Kurtuluş Savaşınına dönüştü.

Göğüş göğüse yapılan savaş, ulusal ordunun zaferi ile son buldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı ile taçlandırıldı.
Dunya siyasi tarihinde, böylesine birleşik emperyalist devletler gücüne karşı, dil din ırk ve sosyal katman farkı gözetmeyen bir halk kolletifi tarafından silahla, kanla kazanılmış, sonundan ortaya bir bağımsız cumhuriyet çıkarılanlimis tek kurtuluş savası TC ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞI’dır.

RESMİ ZAFER BAYRAMI
26 Agüstosda başlayıp 30 Ağutosda Dumlupınarda Mustafa Kemal in başkumandanlığında Yünan ordusuna karşı Anadolu Topraklarında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı’na BÜYÜK TAARRÜZ adı verilir.
Kurtuluş simgesi büyük meydan savaşı, ilk kez 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmi Zafer olarak ZAFER BAYRAMI ilan edilmesi Mayıs 1935 dir.

ULUSAL SAVAŞ ve ÖNDERİ
Bu denli açık, bu denli yalın, bu denli emperyalist isgale karşı kanlı birsavaş olan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemali önderilği yok saymak , aklı, bilimi, kendini, en sonu diyalektik metaryalizmi yok saymaktır.

Bu gün başta tüm siyasi partiler olmak üzere, TC siyasalında kendisini sağcı, solcu, demokrat, sosyalist, komunist ve/veya marksist olarak ifade den her yurtsever, görüşlerine katılsın katılmasın emperalizme karşı tüm varlığı ile ülkenin dört bir cephesinde siyaseten ve elinde silahla çarpışmış Mustafa KEMAL’i inkar edemez. Aksini söylemek diyaektik metaryalizmin inkarıdır.

Sağdan say Mustafa KEMA ; Soldan Say Mustafa KEMAL olan ve yurttaş kollektifince başarılan bu savaşın önderi Mustafa KEMAL’dir.

EMPERYALİZME KARŞI ZAFER BAYRAMI
Sağcısı solcusu, iktidarı, meclis içi-dışı muhalefetiyle tüm siyasi bileşenleri, en sonu bu ülkenin tüm yurttaşları bilemelidiriler ki bu ülkede HALA özgürce yaşabiliyor ve kendilerini ifade edebiliyor iseler bunu “Ulusal Kurtuluş Savaşı”na, “Kemalist Devrimler”e ve Mustafa Kemal önderliğindeki “TC’nin Kollektif Kurucu İradesi”ne borçludur.

İçinden geçmekte olduğumuz bu günki süreçte Türkiye Çumhuriyeti kuruluşundan bu yana örneği görülmemiş bir biçimde emperyalistelerin ve yerli işbirlikçilerinin kuşatması altındadır.

Bezginliğe ve umutsuzluğa kapılmaya gerek yoktur. Ulusal Kurtuluş Savaşı ile kanlı emperyalist isgale son veren, işçisi köylüsü her sosyal katmandan gelen bu ulkenin yurtsever ve aydınlık yurttaşlarları, elbet bugünki işgale de; aynı biçimde son verecektir.

Bu gerçek, bu tümce, EMPERYALİZME KARŞI ZAFER BAYRAMI; Kuruluş savaşı monentini algılayamayan ; Fidel’den Lenine kadar solun siyasi tarihi nezdine yeri olan Mustafa Kemal’e dair tek kelam edemeyen solun soluna; İşbirlikçi piyasacılara; Feodal Kürt ağalarına; Kemiyetsiz liberal döneklere; Pensilvanyaya;İiktidara; KAPAK OLSUN.. EMPERYALİZME KARŞI ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN !

büyükakın
30.Ağustos.2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: