e-haciz mi ? yoksa e-yoketme mi ?

Bu gün (22.08.2010) ulusal basında bircok gazetede çıkan bir haber vardı. Haberlerin ortak paydası esnafa e-haciz idi. Haber Cumhuriyet gazetesinden şöyle verilmişti.

Esnaf: e-haciz dursun, vade sağlansın

Cumhuriyet 22.08.2010
ANKARA (AA) – Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, e-haciz uygulamasının esnafı iş yapamaz hale getirdiğini belirterek “e-haciz durdurulmalı, esas çözüm esnafın borçlarının sıfır faiz ile uzun vadeli yeniden yapılandırılmasıdır” dedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, borcu olan esnafın çek yazdığını, çekin karşılığını bankaya yatırıp, “rahatladım” derken bankanın “çekin karşılığı yok, yatırdığınız parayı Maliye haczetti” demesiyle bütün dünyasının allak bullak olduğunu ifade ederek, devletin, alacaklarına uyguladığı gecikme zammının banka kredi faizlerinden 3.5 kat fazla olduğuna işaret etti.
Vergi ve prim borcunu ödemek için bankadan kredi çekmek bile kârlıyken, kimse “Bu borçlar neden ödenmiyor?” diye sormadığını belirten Palandöken, Maliye’nin hacizden önce bu durumu araştırarak çözüm üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

TC de esnaf tuccar, sol jargonla “sermayedar nasıl döner”

Burdaki “nasıl döner” filli elbet bir siyasaldan başka siyasala dönmek, dönek veya ters yüz olmak anlamında değil.
Kapitalist bir sistemde esnaf tuccar, sermayedar nasıl para kazanır’ın tükçesi.. Mal veya hizmet alım satımı genellikle bir üretim kaynağından mal ya da hizmeti satın almak, buna bir kar eklemek, eklenen kardan sonra mal ya da hizmeti satmak ve alış ile satış arasındaki farkı cebe indirerek KAR ETMEK ; Elde edilen kardan ise kapitalist DEVLETE karın belli bir oranından VERGİ VERMEK seklşinde açıklanabilmekte.

Tabii bu arada esnaf, tuccar, sermayader, iş adamının elde edilen KAR’i yanında çalıştırılan emekçinin hak ettiği gerçek artı degeri çalarak artırmak, vergi kaçırmak, bankacılık ve sigortalıcık sistemi , emek sermaye çelişkisi vs gibi Das Kapital’in (1) ekonomi politiğine giren teknik konulara değilmeyeceğiz.

Bu makalede esnaf, tuccar, sermayedar en sonu iş adamına, sürekli tekrar olmaması için “ticaret erbabı” diyeceğiz.

Ticaret erbabı yaşamak, yanından işçi çalıştırmak, gerektiğinde sömürmek, kar elde etmek ve bu kar sonundan -var ise kaçırdığı vergi dışında kalan – vergisini ödemek için bir dizi ekonomik mubadeleyi gerçekleştirmek zorundadır.

En basit anlatımı ile bu süreç şu şekilde olmakta;
1. Mal ve hizmeti çek senet ile belli bir uzun vade ile mal veya hizmet üreticisinden almak
2. Vadeli alış sırasında bu alış için aldığı kaynağa çek veya senet vermek;
3. Mal ve hizmeti kendi şirketi bunyesine sokmak, kar ekleyerek üçüncü şahış ve/veya kurumlara, peşin yada vadeli olar çek yada senet karşılığı veya kredi kartı karşılığı satmak…

Mal ve hizmet alımı ve satılması genellikler çek senet ve/veya kredi kartı ile yapılmakta. Satılan malın çeki senedi nakit girişi veya kredi kartı ile esnticaret erbabaının banka hesabına girmekte vadesi geldiğinde ise, ticaret erbabının verdiği çeke senet’e karşılık olarak bankaya yatırılan nakit tutarın, mal ve hizmet üreticisi tarıfından tahsil edilmesi şeklinde olmakta.

TC de kayıtli vergi mukellefi genel ticaret erbaının yaklaşık % 50 sidir. Diğer % 50 hiç vergi vermeden bir başka deyişle vergi veren tuketicicilerin, ssk lı emekçiler , emeklilerin ve kayıtlı ticaret erbabının sırtından beleş yaşamaktadır.

Vergi dairesine kayıtlı ticaret erbabı, bu alış ve satışın parasal hareketleri bankacılık sisteminden geçmekte ve bu yolla alan ve satan arasında bir güvence yaratılmak ve sürüdürülebilir bir ticari faaliyet var etmek, en sonu kar edebilmeyi amaçlamaktadır.

Eğer siz bu vadeli alış ve peişn yada vadeli satış sırasında banka sisteminden geçen çek senet nakit’e bir başka vesile ile el koyarsanız, bu ticaret erbabı vadesinde gelecek borcunu ödeyemeyecektir. Eğer mal ve hizmet üreticisine verdiği evrak çek ise, çek vadesinden ödenmez ise açılabilecek bir ceza davası ile hapse girec ek bu takdirde borcunu hiç ödeyemeyecektir.

Kapitalist sistemde bu alış ve satış arasından donem zinciri şimdi vergi gelirlerini artırmak, vergisini ödeyemeyen ticaret erbabını sözde zorlamak adına e-hacizê dönüştürülmüştür.

Vergi borcu olan ancak ticarete devamla vergi ödeme kabiliyeti kısmen de olsan mevcut olan bir ticaret erbabının vadesinde ödenmek üzere aldığı mal veya hizmet karşılığı olarak bankaya koyduğu parasına el koymak, kapitalist zincirin kırılması, küçük tacirin iflası anlamına gelecektir.

Bu uygulama ile ticaret erbabının vergi borcuna karşılılık e-haciz ile tüm banka hesaplarına el koyan süper maliye bakanı bir süre sonra vergi alacak tek küçük ticaret erbabı bırakmayacaktır.

aylık % 3,5 vergi gecikme cezası, kaybedilmiş sayılan vergiye uygulanan % 100 vergi zaiya cezası, gecikilen ker gün için her vergi kesrine ayrı ayrı uygulanan ilave vergi cezası ve en sonu bankadaki para e –haciz koyma ile özellikle esnafın, KOBI ölçeğindeki sermaye şirketlerinin dayanmasının imkanı yoktur.

Hepisi birer beşer iflas edeceklerdir. Yanlarından çalıştırdıkları işciler kıdemsiz ve tazminatsız işsiz ve aç kalacaklardır.

İflas eden ticaret erbabı ve onların işcileri bu kez TC yi işgal eden ve tüm ticari faaliyetleri kontrol eden çokuluslu dev empertal firmalarda bir öneki hallerinden daha beter halde ve üç otuzluk sömürü ücretlerine razı olarak çalışacaklardır.

IMF Mutemedi Kemal Dervişin “Kemal Derviş yasaları“ ile başlayan -sözde- EKONOMİYIİ GÜÇLENDİRME PROGRAMI(2), Dervişi takiben 2002 de gelen AkePe hükümetleri ile ulaşabileceği en üst noktaya taşınmıştır.
Son 7 yılda iflas eden, intihar eden esnaf, tuccar, KOBI sahibi ticaret erbabı ile kan emici emperyal sermaye tarafından satın alınan Orta ve Buyık ölçekli ticari iletme sayısı, soygun, işgal ve işbirliköi iktidarın gerçek yüzünü ortaya koymaktadır.

Bu gun petrol, sabit ve mobil telelefon, sigortacılık, gross market, ilaç, tohum, lojistik (taşıma), bankacılık, hava-deniz liman işletmecişiğinde kamu ve özel ulusal sermaye miktarı sıfıra yaklaşamış hatta bazı sektörler sıfır noktasına ulaşmıştır.

Bu gün ABD, AB ve İsralil sermayesi ile işbirliği içinde özel ve kamusal tüm varlıkların el değiştirilmesinde araç olarak kullanılan Hükümet üyeleri ve ReTeE nin 7 yılda yarattığı 3 karılı kaytan bıyıklı vekiller, beyler ve jipe binen türbanlı hanımlarından oluşan AkePe elit sınıfı;
Yarın aynı vahşi batının ellerindeki tüm varlıklarını -kendileri ile birlikte- yok edileceğinin ayırdında değiller.

Her an ikinci vatanına ricat edebilecek İngiltere pasaportlu Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’in (3) uygulamaya soktuğu e-hacizin tükçesi bu dur ; Esnaf, tuccar, KOBİ ölçekli tüm ticaret ebabı, Maliye Bakanlığı eli ile yok edilecektir!

buyukakin

(1) Das Kapital – Karl Marks inter açık kaynak : http://www.kurtuluscephesi.org/orjinal/kapital1.pdf
(2) Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı internet açık kaynak: http://www.kurtuluscephesi.com/kurcep1/kc61_2.html
(3) Mehmet ŞİMŞEK http://tr.wikipedia.org/wiki/Mehmet_%C5%9Eim%C5%9Fek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: