Ajan Provakatörler ve özel hayatın gizliliğinin ihlali

Son günlerde başta “demirden mamul araç gereç” kod adlari ile surdurulen desenformasyon ve yargısız infaz projeleri olmak üzere, “siyasi ve günlük sosyal yaşamda”, kişilerin özel yaşamına ilişkin -mahrem ve/veya değil- video kasetleri, telefon konuşması deşifreleri, sms ve chat mesajlasmaları, yazılı ve görsel basında, internet ortamında web sayfalarında ve e-posta öbeklerinde ajan provakatörler tarafından alenen ve yekten servise verilmektedir.

Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi, TC Anayasası ve en sonu Yeni TCK da şuç olan bu alçakça uygulama için TC yurttaşlarının Cumhuriyet Savcılarına, Başsavcılara suç duyrusunda bulunma hakkı saklıdır.

Big Brother işbirlikcisi enternasyonel ve yerel ajan provakatörlerin nerden ve nasıl size yaklaşacagını kestirmek artık çok zor değil.

Ajan provakatör omurgasızdır

Ajanprovakatör “amip”e benzer, omurgasızdır. Siyasalını, var ise dini inancını, sosyal statüsüsünü, eğitimini açıklamaz.Toplum içinde kariyer, eğitim, edinim, sosyal paylaşım, başarı hikayeleri yoktur. Eziktir, ezilmiş, itilmiş kakılmış, ötekileşmiştir. Bu ezikliğini sistem içinde önüne çıkan ilk fırsatta gönüllü olarak bireysel ve/veya ilişki içinde bulunduğu, görevli olduğu örgüt adına, desenformasyon olarak kullanır.

Sokakta, bir etkinlikte, dernekte, sendikada, siyasal partide, meslek odasından eni konu aklınıza gelebilecek herhangi bir sosyal aktivitide yeni tanıştığınız her adem oğlunun size arkadaş, sevgili, dost, hatta sizinle aynı Sivil Toplum Örgütünde paydaş olarak gözükür, size dair veri toplar.

Kendince uygun gördüğü bir iklimde, gerekli gereksiz eylem ve söylemlerle, özelinizde sizi telefon, smsm chat paylaşımı ile tahrik -ve/veya- tehdit etmesi, internet ortamında suçlaması, bunları tuzak biçiminde arşive ermesi, kendi soru kiplerini çıkarıp sizin yanıtlarınızı servis vermesi an meselesidir.

Bu durumda önce sakin olacagiz. İki kelam sokuklanacağız. Gereken yanıtı bilir-geçer olası en sert biçimde vereceğiz.Ancak asla ajanprovakatörle aynı uslubunu kullanıp eline belge bilgi domuman vermeyecegiz.

İşin Momenti

İşin momenti burdadır. Ajan provakatör istediği “sizi tehdit ve hakaret eder mod”a sokmaktır. Sizin fikirlerinizi cumlelerinizi yazışmaklarınızı kaydedecek ve bir vesile ile kitle ile veveya kendi çıkarına hizmet edecek sivil resmi kanallarla alenen ahlaksız ve şerefsizce paylaşacaktır.

Bu moda girmeden olası en üst perden haddini bildirmek yasaldir.Ajan provakatörü birden fazla kişi önünde yüz yüze, daha önce size kullandığı dili tekrarlamaya davet edecegiz.
Susacaktır.
Sinecektir.
Susmak suçu kabuldur.
Acz’dir.
En sonu bu “ajan provakatörün kendini deşifresi”dir.

Örgütlenmekden korkmayın

Bu makale sizi korkutmamalıdır.
Aksine, görüşlerinizi her yerde her ortamda açıklamaktan ifade etmekden, örgütlenmekten kaçınmayacağız.
Önümüzdeki tek seçenek ajanprovakatörün provakasyonuna gelmemek, onu kendi elemenleri ile desifre etmektir.

Bianet den Fikret ILKIZ imzalı “Özel hayatın gizliliğinin ihlali” (*) adlı makale konuya ilişkin yasal durumu açıkmaktadır

Hiçbirimiz hepimizden daha güçlü değiliz.
buyukakin

(*) link adresi : http://bianet.org/bianet/bianet/98197-ozel-hayatin-gizliliginin-ihlali

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: