“DTP den Gül’e 7 madde, 7 eyalet..” talebi

İkiz talepler ?

İkiz yasaların kabulundan sonra beklenen talepler muasit iklimin oluşmasi ile yavaş yavaş kursaklardan dökülmeye başladı. Bu gun ajanlara düşen haberin başlığı aynen şöyle : “DTP den Gül’e 7 madde, 7 eyalet talebi..”

Evet  İkiz talepler..
Bu ikiz talepler nerden çıktı? Neydi bu ikiz taleplerin yasaları? Medeni ve siyasi haklar ile ekonomik, sosyal ve kültürel haklara ilişkin uluslararası sözleşmeler kapsamında birleşmiş milletlerce 1976 yılında yürürlüğe sokulan 4867 ve 4868 sayılı yasalar kasdedilmekte..

4867 ve 4868 numaralı bu yasaların açık adı ; 4867 sayılı yasa, “International Covenant on Civil and Political Rights-Kişisel ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme”, 4868 sayılı yasa ise “ International Covenant on Economik, Social and Cultural Rights -Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme” ..

Yıl 2003 1.AKP Hukumeti, mecliste ana muhalefet CHP. 18 haziran. 2003 de 6.AB ye Uyum paketi kapsamında AKP hükümeti bu ikiz yasalara koşulsuz imza koydu, TBBM de Kabul etti yasalar yürürlüğe girdi.

Kabul edilen “İKİZ YASALAR”ın ilk 3 maddesini hatırlayalım :

Madde 1. Bütün halklar kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahiptir. Bu hak vasıtasıyla ilerlemelerini serbestçe sürdürebilirler.
Madde 2. Bütün halklar uluslararası hukuka ve çıkar ilkesine dayanan uluslararası ekonomik işbirliği yükümlülüklerine zarar vermemek koşuluyla, doğal kaynakları ve zenginlikleri üzerinde kendi yararına serbestçe tasarrufta bulunabilir. Bir halk sahip olduğu maddi kaynaklardan hiçbir koşulda yoksun bırakılamaz.
Madde 3.Kendini yönetemeyen ve vesayet altındaki ülkelerden sorumlu olan devletler de dahil, bu sözleşmeye taraf bütün devletler, kendi kaderini tayin hakkının gerçekleştirilmesi için çaba gösterir ve Birleşmiş Milletler şartına uygun olarak bu hakka saygı gösterir.

Bu yasaları daha once kabul eden Yugoslavya ve Çekoslovakya, İkiz Yasalarla, Birleşmiş Milletler’e başvurup, NATO gücünü davet ederek parçalanmayı gerçekleştirmiştir. Bu gün Yugoslavya adlı bir üniter devlet AB toprakları üzerinde kalmamıştır.

2003 den bu güne geldik

Yıl 2009. 2.AKP hukumeti, global kapitalizmin vahşi krizi altinda ilk çeyrekte % 13.8, haziran ayında % 17.0 küçülen bir ekonomi.
Bunun anlamı 3 ay sonra devletin memuruna emeklisine ödeyecek parası olmayacak..
Soros, Fetullah destekli televizyon radyo, gazete, dergi, internet kanallarında ordu ile asimetrik pisikolojik savaş. Yurtseverler ile çetecilerin ayni potada eritildigi, at izinin it izine karıştırıldığı desenformasyon davası. 6 milyon işsiz ve her sabah bugun mu atilacağim endişesindeki emeçiler. Susturulmuş aydınlar, korkak sanatci taifesi.
3,5 milyon haciz icra icine terkedilmiş kredi kartı borçluları. El değiştirilmiş ulusal sermaye.
Butun dünyada butun sektorler batar , iflas eder, devletleştirilirken, % 100 kar eden –sözde- Türk Bankacılık Sistemi..
Kredi kartları tuketici kredileri bankacilık işlemleri komisyonları ile kanı emilen yurttaş, küçük esanaf, yerli sermayedarın işletmeleri…
Satılmadık bir donu kalmış bir ülke..
2002 den beri gemicikten turbana, derin devletten ergenekona, van minüts den mayin tarlasina kadar, TV dizisi gibi 32 kısım tekmili birden sergilenen oyunun adı; -başbakanla muhalefetin- “kayıkçı kavgası”.

DTP’nin “ikiz” talepleri

Geçen hafta “Darbeci Evren Yargılansın” diyen ancak  bu gunki haberde  (1) Kenan Evren’e referans veren DTP’lilerin talepleri şöyle:
1.Demokratik özerklik projesi ve eyalet sistemine geçilsin
2.Doğal kaynakların yerel yönetimler tarafından kullanılsın
3. Anayasanın dil ve eğitim özgürlüğünü güvence altına alınsın. Resmi dil Türkçe olarak kalsın.Ancak Irak anayasasından eğitim ve dil konusunda alıntılar yapılsın.
4.kimliklere Kürt, Türk yazılsın.
5.Bask modeli birebir uygulansın.
6.Eğer Bask modeli olmaz ise PKK liderlerinden Murat Karayılan’ın önerdiği İskoç Modeli de incelensin ve uyarlansın. Ayrı bir parlamento olsun ama bölge Ankara’ya bağlı olsun.
7.Çözüm için İmralı ve Abdullah Öcalan ile görüşmelere başlansın.”

Yasalara , ikiz yasalara uygun DTP nin talepleri. İkiz yasaları çıkaran hukumetin dış işleri bakanı bu gün Cumhurbaşkanı, başbakan gene aynı başbakan. 2003 deki ana ve yavru muhaletep başkanları da gene aynı başkanlar..

Peki bu uniter yapıyı çözen, ulus devleti bitiren yasaları, talepleri; hangi anayasal kurum, kurulus, yurtsever yurttaş ; elindeki hangi elementle durduracak?
Geçmiş mi olsun?
Kim dedi?

buyukakin
b.buyukakin@gmail.com
09.07.2009

(1) http://www.haber2000.com/haberdetay.asp?id=35307

 

kenanevren8eyaletleri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: